Content
Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
+357 22 713000
Αναζήτηση

Τμήμα Νομικής

Το Τμήμα Νομικής είναι στελεχωμένο με υψηλής ποιότητας επιστημονικό και διδακτικό προσωπικό. Ο Πρόεδρος του Τμήματος είναι ο διακεκριμένος καθηγητής Εγκληματολογίας Δρ. Ιάκωβος Φαρσεδάκης. Ο Δρ. Φαρσεδάκης υπηρέτησε στην θέση του καθηγητή Εγκληματολογίας στο Πάντειο Πανεπιστήμιο. Η διδασκαλία του προγράμματος είναι στην ελληνική γλώσσα. Το πρόγραμμα σπουδών της Νομικής είναι ένα σύγχρονο πρόγραμμα νομικών σπουδών με έμφαση στη νομολογία των δικαστηρίων της ΕΕ. Με βάση τα δεδομένα της αναγνώρισης του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, οι απόφοιτοι πτυχιούχοι του Τμήματος Νομικής έχουν την δυνατότητα εγγραφής στο Δικηγορικό Σύλλογο Κύπρου, αλλά και στους Δικηγορικούς Συλλόγους των άλλων Ευρωπαϊκών χωρών, αφού πληρούνται οι προϋποθέσεις που ισχύουν για την άσκηση του Δικηγορικού λειτουργήματος.

Πτυχίακα Προγράμματα Σπουδών


Πτυχίο Νομικής (Κατεύθυνση Ελληνικού Δικαίου) (Bachelor of Law)
Το πρόγραμμα της Νομικής είναι αναγνωρισμένο από το ΔΟΑΤΑΠ ως ισότιμο προς τα προγράμματα Νομικής των Ελληνικών Ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων Οι φοιτητές του προγράμματος Νομικής συμμετέχουν στο πρόγραμμα ERASMUS και έχουν τη δυνατότητα ...


Πτυχίο Νομικής (Κατεύθυνση Κυπριακού Δικαίου) (Bachelor of Law)
Ο δικηγόρος αναλαμβάνει την εκπροσώπηση και υπεράσπιση των προσώπων που καταφεύγουν στη δικαιοσύνη για την επίλυση διαφορών ή την απονομή δικαιοσύνης σε αξιόποινες πράξεις που έχουν υποστεί ή διαπράξει. Ο δικηγόρος μελετά και διεκπεραιώνει τις υποθέσεις που έχει αναλάβει. Αν ...


Μεταπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών




Διδακτορικά Προγράμματα Σπουδών



Διοικητικό Προσωπικό > Τμήματα


Όνομα Θέση Ιστοσελίδα Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Νόρα Λιασσής Κοσμήτωρας, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Αγγλική Λογοτεχνία N/A N.Liassis@euc.ac.cy
Σταύρος Καραγιάννη Αναπληρωτής Κοσμήτωρας, Αναπληρωτής Καθηγητής, Αγγλική Λογοτεχνία N/A S.Karayanni@euc.ac.cy

Όνομα Θέση Ιστοσελίδα Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Ιάκωβος Φαρσεδάκης Πρόεδρος Τμήματος, Καθηγητής, Νομική N/A I.Farsedakis@euc.ac.cy
Αλέξανδρος Τσαδίρας Αντιπρόεδρος Τμήματος, Επίκουρος Καθηγητής, Δίκαιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης N/A A.Tsadiras@euc.ac.cy
Χρήστος Σατλάνης Καθηγητής, Ποινικό Δίκαιο N/A C.Satlanis@euc.ac.cy
Νικόλαος Κουλούρης Επίκουρος Καθηγητής, Διοικητική Δικονομία N/A N.Koulouris@euc.ac.cy
Σταματίνα Γαννακούρου Επίκουρος Καθηγήτρια, Νομική N/A S.Yannakourou@euc.ac.cy
Ιάκωβος Καρεκλάς Αναπληρωτής Καθηγητής, Νομική N/A I.Kareklas@euc.ac.cy
Jougleux Philippe Επίκουρος Καθηγητής, Ενοχικό Δίκαιο και Δίκαιο Πνευματικής ιδιοκτησίας N/A P.Jougleux@euc.ac.cy
Αντιγόνη Αλεξανδροπούλου Λέκτορας, Νομική N/A A.Alexandropoulou@euc.ac.cy
Θάλεια Πραστίτου Λέκτορας, Νομική N/A T.Prastitou@euc.ac.cy
Ευριπίδης Ρίζος Λέκτορας, Νομική N/A E.Rizos@euc.ac.cy
Θωμάς Παπαδόπουλος Λέκτορας, Νομική N/A T.Papadopoulos@euc.ac.cy
Θεόδωρος Τροκάνας Λέκτορας, Νομική N/A T.Trokanas@euc.ac.cy
Χριστίνα Μάρκου Λέκτορας, Νομική N/A C.Markou@euc.ac.cy

Διοικητικό Προσωπικό


Όνομα Θέση Ιστοσελίδα Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Χριστιάνα Ελευθερίου Διοικητική Λειτουργός N/A C.Eleftheriou@euc.ac.cy
Μαρία Κωνσταντίνου-Κοής Γραμματέας/Ιδιαιτέρα Γραμματέας N/A M.ConstantinouK@euc.ac.cy
Christina Chrysanthou Γραμματέας N/A C.Chrysanthou@euc.ac.cy