Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
+357 22 713000
Αναζήτηση

Τμήμα Νομικής

Το Τμήμα Νομικής είναι στελεχωμένο με υψηλής ποιότητας επιστημονικό και διδακτικό προσωπικό. Ο Πρόεδρος του Τμήματος είναι ο διακεκριμένος καθηγητής Εγκληματολογίας Δρ. Ιάκωβος Φαρσεδάκης. Ο Δρ. Φαρσεδάκης υπηρέτησε στην θέση του καθηγητή Εγκληματολογίας στο Πάντειο Πανεπιστήμιο. Η διδασκαλία του προγράμματος είναι στην ελληνική γλώσσα. Το πρόγραμμα σπουδών της Νομικής είναι ένα σύγχρονο πρόγραμμα νομικών σπουδών με έμφαση στη νομολογία των δικαστηρίων της ΕΕ. Με βάση τα δεδομένα της αναγνώρισης του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, οι απόφοιτοι πτυχιούχοι του Τμήματος Νομικής έχουν την δυνατότητα εγγραφής στο Δικηγορικό Σύλλογο Κύπρου, αλλά και στους Δικηγορικούς Συλλόγους των άλλων Ευρωπαϊκών χωρών, αφού πληρούνται οι προϋποθέσεις που ισχύουν για την άσκηση του Δικηγορικού λειτουργήματος.

Πτυχίακα Προγράμματα Σπουδών


Νομική (Ελληνικό Δίκαιο) (Bachelor of Law)
Το Πτυχίο ‘Νομική’ (Ελληνικό Δίκαιο) παρέχει μια ουσιαστική βάση για όλες τις πτυχές του Κυπριακού, Ευρωπαϊκού και Ελληνικού νομικού συστήματος, επιτρέποντας στους φοιτητές να αποκτήσουν μια εις βάθος κατανόηση των αρχών και των πλαισίων του δικαίου. Το πρόγραμμα ...


Νομική (Κυπριακό Δίκαιο) (Bachelor of Law)
Το Πτυχίο ‘Νομική’ (Κυπριακό Δίκαιο) παρέχει μια ουσιαστική βάση για όλες τις πτυχές του Κυπριακού, Ευρωπαϊκού και Ελληνικού νομικού συστήματος, επιτρέποντας στους φοιτητές να αποκτήσουν μια εις βάθος κατανόηση των αρχών και των πλαισίων του δικαίου. Το πρόγραμμα ...


Μεταπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών


Διεθνές Εμπορικό Δίκαιο (LL.M)
Το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα «Διεθνές Εμπορικό Δίκαιο» δίνει τη δυνατότητα στους φοιτητές να μελετήσουν εις βάθος τις βασικές πτυχές του παγκόσμιου εμπορικού δικαίου και της διακυβέρνησης, από την ευρωπαϊκή ενιαία αγορά και τις διεθνείς εμπορικές συμφωνίες στο ...


Διδακτορικά Προγράμματα Σπουδών



Διοικητικό Προσωπικό > Τμήματα


Όνομα Θέση Ιστοσελίδα Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Νόρα Λιασσής Κοσμήτωρας, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Αγγλική Λογοτεχνία N/A N.Liassis@euc.ac.cy
Σταύρος Καραγιάννη Αναπληρωτής Κοσμήτωρας, Αναπληρωτής Καθηγητής, Αγγλική Λογοτεχνία N/A S.Karayanni@euc.ac.cy

Όνομα Θέση Ιστοσελίδα Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Ιάκωβος Φαρσεδάκης Πρόεδρος Τμήματος, Καθηγητής, Νομική N/A I.Farsedakis@euc.ac.cy
Αλέξανδρος Τσαδίρας Αντιπρόεδρος Τμήματος, Επίκουρος Καθηγητής, Δίκαιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης N/A A.Tsadiras@euc.ac.cy
Χρήστος Σατλάνης Καθηγητής, Ποινικό Δίκαιο N/A C.Satlanis@euc.ac.cy
Νικόλαος Κουλούρης Επίκουρος Καθηγητής, Διοικητική Δικονομία N/A N.Koulouris@euc.ac.cy
Σταματίνα Γαννακούρου Επίκουρη Καθηγήτρια, Νομική N/A S.Yannakourou@euc.ac.cy
Ιάκωβος Καρεκλάς Αναπληρωτής Καθηγητής, Νομική N/A I.Kareklas@euc.ac.cy
Jougleux Philippe Επίκουρος Καθηγητής, Ενοχικό Δίκαιο και Δίκαιο Πνευματικής ιδιοκτησίας N/A P.Jougleux@euc.ac.cy
Αντιγόνη Αλεξανδροπούλου Λέκτορας, Νομική N/A A.Alexandropoulou@euc.ac.cy
Θάλεια Πραστίτου Λέκτορας, Νομική N/A T.Prastitou@euc.ac.cy
Ευριπίδης Ρίζος Λέκτορας, Νομική N/A E.Rizos@euc.ac.cy
Θωμάς Παπαδόπουλος Λέκτορας, Νομική N/A T.Papadopoulos@euc.ac.cy
Θεόδωρος Τροκάνας Λέκτορας, Νομική N/A T.Trokanas@euc.ac.cy
Χριστίνα Μάρκου Λέκτορας, Νομική N/A C.Markou@euc.ac.cy

Διοικητικό Προσωπικό


Όνομα Θέση Ιστοσελίδα Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Χριστιάνα Ελευθερίου Διοικητική Λειτουργός N/A C.Eleftheriou@euc.ac.cy
Μαρία Κωνσταντίνου-Κοής Γραμματέας/Ιδιαιτέρα Γραμματέας N/A M.ConstantinouK@euc.ac.cy
Christina Chrysanthou Γραμματέας N/A C.Chrysanthou@euc.ac.cy