Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
+357 22 713000
Αναζήτηση

Τμήμα Νομικής

Το Τμήμα Νομικής είναι στελεχωμένο με υψηλής ποιότητας επιστημονικό και διδακτικό προσωπικό. Ο Πρόεδρος του Τμήματος είναι ο διακεκριμένος καθηγητής Εγκληματολογίας Δρ. Ιάκωβος Φαρσεδάκης. Ο Δρ. Φαρσεδάκης υπηρέτησε στην θέση του καθηγητή Εγκληματολογίας στο Πάντειο Πανεπιστήμιο. Η διδασκαλία του προγράμματος είναι στην ελληνική γλώσσα. Το πρόγραμμα σπουδών της Νομικής είναι ένα σύγχρονο πρόγραμμα νομικών σπουδών με έμφαση στη νομολογία των δικαστηρίων της ΕΕ. Με βάση τα δεδομένα της αναγνώρισης του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, οι απόφοιτοι πτυχιούχοι του Τμήματος Νομικής έχουν την δυνατότητα εγγραφής στο Δικηγορικό Σύλλογο Κύπρου, αλλά και στους Δικηγορικούς Συλλόγους των άλλων Ευρωπαϊκών χωρών, αφού πληρούνται οι προϋποθέσεις που ισχύουν για την άσκηση του Δικηγορικού λειτουργήματος.

Πτυχίακα Προγράμματα Σπουδών


Νομική (Ελληνικό Δίκαιο) (Bachelor of Law)
Το Πτυχίο ‘Νομική’ (Ελληνικό Δίκαιο) παρέχει μια ουσιαστική βάση για όλες τις πτυχές του Κυπριακού, Ευρωπαϊκού και Ελληνικού νομικού συστήματος, επιτρέποντας στους φοιτητές να αποκτήσουν μια εις βάθος κατανόηση των αρχών και των πλαισίων του δικαίου. Το πρόγραμμα ...


Νομική (Κυπριακό Δίκαιο) (Bachelor of Law)
Το Πτυχίο ‘Νομική’ (Κυπριακό Δίκαιο) παρέχει μια ουσιαστική βάση για όλες τις πτυχές του Κυπριακού, Ευρωπαϊκού και Ελληνικού νομικού συστήματος, επιτρέποντας στους φοιτητές να αποκτήσουν μια εις βάθος κατανόηση των αρχών και των πλαισίων του δικαίου. Το πρόγραμμα ...


Μεταπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών


Διεθνές Εμπορικό Δίκαιο (LL.M)
Το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα «Διεθνές Εμπορικό Δίκαιο» δίνει τη δυνατότητα στους φοιτητές να μελετήσουν εις βάθος τις βασικές πτυχές του παγκόσμιου εμπορικού δικαίου και της διακυβέρνησης, από την ευρωπαϊκή ενιαία αγορά και τις διεθνείς εμπορικές συμφωνίες στο ...


Νομική (LL.M)
Σκοπός του προγράμματος αυτού είναι η ειδίκευση, σε μεταπτυχιακό επίπεδο,των νομικών που επιθυμούν να εντρυφήσουν σε ζητήματα Διεθνούς Εμπορικού Δίκαιου, Ιδιωτικού Δικαίου και Δημοσίου Δικαίου και να παρακολουθήσουν ποικίλα μαθήματα, τα οποία αφορούν στη ρύθμιση του εμπορίου και ...


Διδακτορικά Προγράμματα Σπουδών



Διοικητικό Προσωπικό > Τμήματα


Όνομα Θέση Ιστοσελίδα Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Χρήστος Κασιμέρης Κοσμήτορας, Αναπληρωτής Καθηγητής, Διεθνείς Σχέσεις N/A C.Kassimeris@euc.ac.cy
Χρυσούλα Θώδη Αναπληρώτρια Κοσμήτορας, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Ακουολογία N/A C.Thodi@euc.ac.cy

Όνομα Θέση Ιστοσελίδα Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Ιάκωβος Φαρσεδάκης Πρόεδρος Τμήματος, Καθηγητής, Ποινικό Δίκαιο & Εγκληματολογία N/A I.Farsedakis@euc.ac.cy
Αλέξανδρος Τσαδίρας Αντιπρόεδρος Τμήματος, Επίκουρος Καθηγητής, Ευρωπαϊκό Δίκαιο N/A A.Tsadiras@euc.ac.cy
Χρήστος Σατλάνης Καθηγητής, Ποινικό Δίκαιο & Ποινική Δικονομία N/A C.Satlanis@euc.ac.cy
Ιάκωβος Καρεκλάς Αναπληρωτής Καθηγητής, Δημόσιο Διεθνές Δίκαιο & Φιλοσοφία του Δικαίου N/A I.Kareklas@euc.ac.cy
Νικόλαος Κουλούρης Επίκουρος Καθηγητής, Αστικό & Διοικητικό Δικονομικό Δίκαιο N/A N.Koulouris@euc.ac.cy
Σταματίνα Γαννακούρου Επίκουρη Καθηγήτρια, Εργατικό Δίκαιο & Δίκαιο Κοινωνικής Ασφάλισης N/A S.Yannakourou@euc.ac.cy
Κωνσταντίνος Τσιμάρας Επίκουρος Καθηγητής, Δημόσιο Δίκαιο N/A K.Tsimaras@euc.ac.cy
Philippe Jougleux Επίκουρος Καθηγητής, Ιδιωτικό Δίκαιο N/A P.Jougleux@euc.ac.cy
Αντιγόνη Αλεξανδροπούλου Λέκτορας, Εταιρικό Δίκαιο N/A A.Alexandropoulou@euc.ac.cy
Θάλεια Πραστίτου Λέκτορας, Συγκριτικό Δίκαιο των Συμβάσεων N/A T.Prastitou@euc.ac.cy
Ευριπίδης Ρίζος Λέκτορας, Αστικό Δίκαιο N/A E.Rizos@euc.ac.cy
Θωμάς Παπαδόπουλος Λέκτορας, Εμπορικό Δίκαιο N/A T.Papadopoulos@euc.ac.cy
Θεόδωρος Τροκάνας Λέκτορας, Αστικό Δίκαιο & Βιοδίκαιο N/A T.Trokanas@euc.ac.cy
Χριστιάνα Μάρκου Λέκτορας, Ευρωπαϊκό Δίκαιο για την Προστασία των Καταναλωτών & Ηλεκτρονικού Εμπορίου N/A C.Markou@euc.ac.cy

Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό


Όνομα Θέση Ιστοσελίδα Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Μαργαρίτα Παπαντωνίου Εκπαιδεύτρια, Δίκαιο N/A M.Papantoniou@euc.ac.cy
Βενετία Αργυροπούλου Εκπαιδεύτρια, Δίκαιο N/A V.Argyropoulou@euc.ac.cy

Επισκέπτες Μέλη ΔΕΠ


Όνομα Θέση Ιστοσελίδα Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Theodoros Papatheodorou Καθηγητής, Κοινωνικές Επιστήμες, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, Ελλάδα N/A T.Papatheodorou@external.euc.ac.cy

Διοικητικό Προσωπικό


Όνομα Θέση Ιστοσελίδα Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Ανδριάνα Βέκα Λειτουργός N/A A.Beka@euc.ac.cy
Χριστιάνα Ελευθερίου Διοικητική Λειτουργός N/A C.Eleftheriou@euc.ac.cy
Μαρία Κωνσταντίνου-Κοής Γραμματέας/Ιδιαιτέρα Γραμματέας N/A M.ConstantinouK@euc.ac.cy
Christina Chrysanthou Γραμματέας N/A C.Chrysanthou@euc.ac.cy