Πολιτιστικός Μήνας

Η αδιαίρετη σχέση όσο και η συνεχής αλληλεπίδραση Πολιτισμού και Επιστήμης αποτελούν το οργανικό στοιχείο για την ανασύνθεση του κοινωνικού ιστού, με στόχο την εκκόλαψη και εμπέδωση όχι μόνο της Παιδείας αλλά και μιας Δημοκρατικής Πολιτείας με ποιότητα ζωής, κοινωνικές ευαισθησίες και αίσθηση ευθύνης. Και ακόμα: όλη αυτή η διαλεκτική σχέση Πολιτισμού και Επιστήμης, αποτυπώνεται ευδιάκριτα στο ιστορικό γίγνεσθαι ως γνωσιακό και αξιακό απόθεμα, ως ενεργή δημιουργική δράση και αισθητική.

Για το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, ο Πολιτιστικός Μήνας αποτελεί έναν θεμελιακό οδηγό Παιδείας, καθώς με τις εκδηλώσεις και τις συνέργειες προάγεται και διαμορφώνεται η αισθητική αγωγή. Προάγεται και διαμορφώνεται το ευ ποιείν και πράττειν των κοινωνικών και ανθρωπιστικών αναγκών, μέσα από το φως του διαχρονικού χαρακτήρα των αξιών του πολιτισμού. Άλλωστε, αυτή η διαλεκτική σχέση Πολιτισμού και Επιστήμης «είναι κατά βάθος ζήτημα φωτός», για να παραφράσουμε τον γνωστό στίχο του Σεφέρη.

Καθ. Κώστας Γουλιάμος, Πρύτανης Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου