Μήνυμα Πρύτανη

Σας καλωσορίζω στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, ένα από τα πιο σύγχρονα, δυναμικά και πρωτοποριακά ακαδημαϊκά ιδρύματα στην περιοχή της Νοτιοανατολικής Ευρώπης.

Χάρη στο υψηλό επίπεδο της ακαδημαϊκής κοινότητας και, ταυτόχρονα, στη μεθοδική εργασία και την υψηλή τεχνογνωσία που διαθέτουν οι διοικητικές υπηρεσίες, το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου κατέχει πλέον μια από τις πιο σημαντικές θέσεις στην Ανώτατη Εκπαίδευση. Διακρίνεται διεθνώς για την αριστεία στη διδασκαλία και την έρευνα, για το ευρύ διαπανεπιστημιακό του δίκτυο με κορυφαία πανεπιστήμια του κόσμου (σε Ελλάδα, Ευρώπη, Αμερική, Ασία), για την πλούσια υποδομή, για τις άρτιες εγκαταστάσεις, για την αξιοκρατία, για το περιβάλλον ποιότητας σε όλα τα επίπεδα και, βέβαια, για την ισχυρή του διασύνδεση με οργανωμένους φορείς της κοινωνίας (δημόσιους και ιδιωτικούς).

Γι’ όλους αυτούς – και όχι μόνο - λόγους,  το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου συγκροτεί αφενός σημαντικό μέρος του κοινωνικού, πολιτισμικού και οικονομικού ιστού της ευρύτερης  περιοχής,  αφετέρου ένα από τα πιο καινοτομικά ακαδημαϊκά ιδρύματα σε εθνικό και διεθνές επίπεδο.

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου αποτελεί πόλο έλξης για πολλούς φοιτητές ανά τον κόσμο και, συνάμα, πρώτη επιλογή των φοιτητών από την Ελλάδα.

Στον πυρήνα της λειτουργίας του Πανεπιστημίου είναι οι φοιτητές που, σε συνδυασμό με την ανθρωποκεντρική προσέγγιση και την κοινωνική ευθύνη την οποία εφαρμόζει σε κάθε επίπεδο, εμπεδώνει τις αρχές της αριστείας, της απασχολησιμότητας και της καινοτομίας σε όλους τους τομείς: από τη διδασκαλία και την έρευνα μέχρι τα προγράμματα προπτυχιακών-μεταπτυχιακών σπουδών και τη σχέση με την κοινωνία. Δεν είναι τυχαίο ότι έχει κατοχυρωθεί στη συνείδηση των φοιτητών ως ένα κοινωνικό, δυναμικό και καινοτομικό Πανεπιστήμιο.

Με πνεύμα συνεργασίας και πίστη στις δυνάμεις του, το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου έχει να επιδείξει διεθνείς διακρίσεις αλλά και ευδιάκριτη προσφορά στην «κοινωνία της γνώσης».

Ως πανεπιστημιακός οργανισμός, παρέχουμε στους φοιτητές τη δυνατότητα για μια μοναδική εμπειρία βιωματικής μάθησης αλλά και προγραμμάτων πρακτικής άσκησης, δημιουργώντας έτσι το κατάλληλο περιβάλλον προσφοράς ουσιαστικών πλεονεκτημάτων για τους φοιτητές μας ωσταε να ανταποκριθούν με επιτυχία στο ανταγωνιστικό, όσο και απαιτητικό πεδίο της αγοράς εργασίας.

Καθ. Κώστας Γουλιάμος
Πρύτανης