Διεπιστημονική Ημερίδα: Ο Τρίτος Δρόμος μεταξύ Δημόσιας και Ιδιωτικής Σφαίρας: Εθελοντισμός, Φιλανθρωπία και Κοινωνία των Πολιτών

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου και ο  Σύνδεσμος Κοινωνιολόγων Κύπρου συνδιοργανώνουν διεπιστημονική ημερίδα με θεματική: «Ο τρίτος δρόμος μεταξύ δημόσιας και ιδιωτικής σφαίρας: Εθελοντισμός, φιλανθρωπία και κοινωνία των πολιτών». Η διεπιστημονική ημερίδα θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 13 Οκτωβρίου 2018 και ώρα 11:00 π.μ., στο αμφιθέατρο Βήτα του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Σε μια εποχή όπου οι ανθρώπινες σχέσεις μοιάζουν να χαρακτηρίζονται από την απροσωπία εργαλειακών συσχετίσεων, η υπό διοργάνωση διεπιστημονική ημερίδα προτάσσει τον εναλλακτικό άξονα προσφοράς του εθελοντισμού, της φιλανθρωπίας και της κοινωνίας των πολιτών, που ταυτίζονται με τις αρχές της προσφοράς, της κοινότητας και της προσωπικής επαφής, σε ολόκληρο το φάσμα του τοπικού κοινωνικού γίγνεσθαι.

Για περαιτέρω πληροφορίες σχετικά με το Συνέδριο και δηλώσεις συμμετοχής (δωρεάν), τα ενδιαφερόμενα μέλη, άτομα και Οργανισμοί, μπορούν να επικοινωνούν τηλεφωνικώς ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στα Γραφεία του Συνδέσμου Κοινωνιολόγων Κύπρου, το αργότερο μέχρι την Τετάρτη, 10 Οκτωβρίου 2018.

Σχετικά Αρχεία