Φαινόμενα Βιολογίας: από τον μικρόκοσμο στον μακρόκοσμο

Η Ερευνητική Ομάδα Μάθησης στις Φυσικές Επιστήμες και στα Μαθηματικά, του Τμήματος Επιστημών Αγωγής του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, σε συνεργασία με τριτοετείς φοιτητές/τριες του προγράμματος Βιολογικών Επιστημών του Τμήματος Επιστημών Ζωής, και την Ιατρική Σχολή σας προσκαλεί στην Γ’ Ημερίδα Βιοποικιλότητας με θέμα:

Φαινόμενα Βιολογίας: από τον μικρόκοσμο στον μακρόκοσμο

Παρασκευή, 11 Μαΐου 2018

8:30 - 11:30 πμ

Πολιτιστικό Κέντρο

Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου

Η ημερίδα απευθύνεται σε μαθητές Στ’ τάξης Δημοτικών Σχολείων. Οι συμμετέχοντες μαθητές/τριες θα εμπλακούν για 3 ώρες σε μία σειρά από αυθεντικές,επιστημονικές δραστηριότητες από τον μαγικό κόσμο της βιολογίας με την καθοδήγηση φοιτητών/τριών του προγράμματος Βιολογικών Επιστημών του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου. Οι μαθητές θα χρησιμοποιήσουν αυθεντικό εξοπλισμό βιολογικών εργαστηρίων για να μελετήσουν βιολογικά φαινόμενα, να εξερευνήσουν το μικρόκοσμο βιολογικών συστημάτων, να κατανοήσουν διαδικασίες βιολογικών φαινομένων και να αναπαράξουν μακροσκοπικά βιολογικά φαινόμενα μέσα από δραστηριότητες με παιγνιώδη, και οικοδομιστικό χαρακτήρα.

Για περισσότερες πληροφορίες:

κ. Θέα Σκουλιά, email: t.skoulia@euc.ac.cy