23 Αιώνες Πολιτικής Επικοινωνίας

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ

…23 Αιώνες Πολιτικής Επικοινωνίας

Από τον Μέγα Αλέξανδρο και τον Μέγα Κωνσταντίνο, στον Μακιαβέλι και τον Ναπολέοντα – Η εικόνα του ηγέτη στην Ιστορία και στον 21ο αιώνα

Η Σχολή Ανθρωπιστικών Σπουδών και Κοινωνικών Επιστημών (Πρόγραμμα ΜΜΕ και Επικοινωνία) του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, οργανώνει την Δευτέρα 11 Απριλίου στις 11 το πρωί (“Auditorium A”) Ημερίδα με θέμα «23 αιώνες Πολιτικής Επικοινωνίας».

Ιστορικοί, καθηγητές και πολιτικοί επιστήμονες σε μια πρωτοποριακή προσέγγιση αναλύουν τις σχέσεις πολιτικής και επικοινωνίας, όπως τις χειρίστηκαν κορυφαίες μορφές της Ιστορίας προκειμένου να κοινοποιήσουν στις μάζες το έργο τους.

Η Ημερίδα περιλαμβάνει τις εξής ενότητες: «Η δημιουργία της εικόνας της Αλεξανδρινής εκστρατείας στην Ελλάδα. Το χτίσιμο ενός ηγέτη» με τον Στάντη Αποστολίδη, Φιλόλογο – Ιστορικό, Μεταφραστή και  Σχολιαστή της εξάτομης έκδοσης της Ιστορίας του Μεγάλου Αλεξάνδρου με βάση το έργο του J.G.Droysen (Βραβείο Ακαδημίας Αθηνών). «Αλέξανδρος και Ελληνιστικοί Χρόνοι: Ηγεμόνας και η διαμόρφωση της κοινής γνώμης» με τον Ήρκο Αποστολίδη, Φιλόλογο – Ιστορικό, Μεταφραστή και Σχολιαστή της εξάτομης έκδοσης της Ιστορίας του Μεγάλου Αλεξάνδρου με βάση το έργο του J.G.Droysen (Βραβείο Ακαδημίας Αθηνών). «Μέγας Κωνσταντίνος: Η πολιτική προβολή του Χριστιανισμού» με τον Σωτήρη Μετεβελή, Ιστορικό. «Νικολό Μακιαβέλι. Η χειραγώγηση του όχλου» με τον Θεόδωρο Ρουσόπουλο, επισκέπτη καθηγητή Επικοινωνίας στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο. «Μέγας Ναπολέων: Η χρήση της ιστοριογραφίας στην δημιουργία της υστεροφημίας» με τον Ελευθέριο Κουσούλη, πολιτικό επιστήμονα. «Οι μεταμφιέσεις της Αλήθειας στη σύγχρονη Πολιτική Επικοινωνία» με την Ιωάννα Τσιβάκου, καθηγήτρια Παντείου Πανεπιστήμιου στη Θεωρία της Οργάνωσης.