Επιστροφή στη Διατροφική Αυτάρκεια

Η Σχολή Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών, ο Όμιλος Φοιτητών Κοινωνικής Εργασίας του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου και η Εθελοντική Ομάδα, Κίνημα Ζωής Κύπρου, διοργανώνουν εκδήλωση με θέμα: Επιστροφή στη Διατροφική Αυτάρκεια.

• Τρίτη, 1η Νοεμβρίου 2016
  • 6:30 μ.μ.
  • Πολιτιστικό Κέντρο, Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου

Σήμερα περισσότερο παρά ποτέ, χρειάζεται να εξασκήσουμε το δικαίωμα μας να καλλιεργούμε τη γη μας, όπως εμείς θέλουμε, να φυτεύουμε τις ποικιλίες που εμείς θέλουμε και να χρησιμοποιούμε τους δικούς μας, ντόπιους, παραδοσιακούς σπόρους, όπως έκαναν οι γονείς μας και οι παππούδες μας. Για χιλιάδες χρόνια, εκατοντάδες γενιές ανθρώπων έκαναν τα αυτονόητα. Καλλιεργούσαν τα χωράφια τους με τα λαχανικά που ευδοκιμούσαν στον τόπο τους, έπαιρναν σπόρο από αυτά τα φυτά και τον φύτευαν την επόμενη χρονιά. Πράγματα φυσικά, για να ζουν οι άνθρωποι και να ευημερούν, σε αρμονία με το περιβάλλον και έχοντας για τροφή τους αυτά που τους δίνει η γη.

Για αυτά τα αυτονόητα θα μας μιλήσουν δύο καταξιωμένοι εδώ και πολλά χρόνια ακτιβιστές σε αυτόν τον χώρο. Ο Παναγιώτης Σαϊνατούδης είναι ο άνθρωπος που αποτέλεσε την ψυχή της ομάδας του ΠΕΛΙΤΙ. Η εναλλακτική κοινότητα ΠΕΛΙΤΙ, η οποία άνοιξε το δρόμο για τη διάδοση και διάσωση των παραδοσιακών ποικιλιών στην Ελλάδα παίζει έναν παγκόσμιο ρόλο γι’ αυτό το θέμα εδώ και 21 χρόνια. Όλα αυτά τα χρόνια, καταφέρνει να διαφυλάσσει και να διαδίδει τους παραδοσιακούς ελληνικούς σπόρους, σχεδόν σε όλη την επικράτεια. Ο Μανώλης Μήλιος, εδώ και πολλά χρόνια εφαρμόζει στην πράξη με με πολλή επιτυχία, τις αρχές της Βιολογικής Καλλιέργειας, στο Κτήμα Μήλιου στη Βόρεια Ελλάδα.

• Ενημέρωση για την δημιουργία λαχανόκηπου στο μπαλκόνι ή την αυλή
  • Δωρεάν παροχή βιολογικών σπόρων
  • Οι κίνδυνοι από τα χημικά φυτοφάρμακα
  • Διάσωση και διάδοση παραδοσιακών σπόρων