Καινοτόμες Γραφιστικές Προτάσεις

Με κεντρικό μήνυμα την Καινοτομία, την Δημιουργικότητα και την Εφευρετικότητα διοργανώνεται η καθιερωμένη ΕΚΘΕΣΗ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ από το Τμήμα Τεχνών του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου από τις 15 – 17 Ιουνίου στα εργαστήρια των Γραφικών Τεχνών του Πανεπιστημίου. Η έκθεση αποτελεί προπύργιο πειραματισμού και νέων τάσεων. Και φέτος, οι νεαροί και οι νεαρές γραφίστες/τριες αναμένεται ότι θα εντυπωσιάσουν με τις δημιουργίες τους που περιλαμβάνουν τρισδιάστατες κατασκευές, λογότυπα, posters, μακέτες εντύπων και συσκευασιών, εξώφυλλα βιβλίων, multimedia και animations, διαδικτυακές εργασίες, κινούμενα γραφικά και κινούμενα σχέδια, φωτογραφία, χαρακτικά, ζωγραφικά έργα κα. Θα παρουσιαστούν επίσης και έργα φοιτητών/τριών που έχουν βραβευτεί σε διάφορους διαγωνισμούς ή που έχουν επιλεγεί για χρήση από Oργανισμούς όπως το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού.

Η τελική έκθεση γραφικών τεχνών των φοιτητών/τριών του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου ανοίγει δρόμους για καινούργιες γραφιστικές προσεγγίσεις και προτάσεις. Αποτελεί επίσης ένα ετήσιο συναπάντημα του καλλιτεχνικού κόσμου και προσβλέπει στην αμφίδρομη σχέση των φοιτητών/τριών με το κοινό ενώ ανοίγει ταυτόχρονα και παράθυρα ευκαιριών στην αγορά εργασίας. Ένας από τους στόχους, άλλωστε, της έκθεσης είναι η ανάδειξη του ρόλου των γραφικών τεχνών στην οικονομική ανάπτυξη, αφού η έκθεση αποτελεί κι ένα χώρο διαλόγου ανάμεσα στους σχεδιαστές και τις επιχειρήσεις με φόντο την κυπριακή πραγματικότητα.

Εγκαίνια θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη 15 Ιουνίου στις 7:00μμ στα εργαστήρια Γραφικών Τεχνών (Διογένη 1, κτήριο Φιλελεύθερου, είσοδος Α). Πέραν της ημέρας των εγκαινίων, η ΕΚΘΕΣΗ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ θα λειτουργεί από 5:00 – 8:00μμ.