Συνάντηση Εταίρων προγράμματος EU Circle

Το εργαστήριο για την ασφάλεια και τον κίνδυνο στο περιβάλλον (Center for Risk, Safety and the Environment CERISE) του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου συμμετέχει στο χρηματοδοτούμενο από την ΕΕ μέσω του Ορίζοντα 2020 (H2020-DRS-201), πρόγραμμα EU Circle (Pan European Framework for strengthening Critical Infrastructure Resilience to Climate Change), ως εταίρος.  Στο πρόγραμμα συμμετέχουν 20 οργανισμοί με συνολικό προϋπολογισμό 7.5 εκατομμύρια ευρώ εκ των οποίων 330 χιλιάδες ευρώ αποτελούν το μερίδιο του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Την Πέμπτη 26 και την Παρασκευή 27 Νοεμβρίου στη Λευκωσία στις εγκαταστάσεις του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, λαμβάνει χώρα η δεύτερη συνάντηση  εταίρων στην οποία έχουν προσκληθεί και θα παρακολουθήσουν λειτουργοί από αρμόδια Τμήματα της Κυπριακής Δημοκρατίας. Ειδικότερα, το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου στο έργο θα επικεντρωθεί στην ανάπτυξη εργαλείων υπολογισμού και διαχείρισης κινδύνου σε ενεργειακές κρίσιμες υποδομές.

Το Σάββατο 28 Νοεμβρίου και ώρα 10:00 πμ. στο Αμφιθέατρο Βήτα του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου  θα λάβει χώρα ομιλία για την κλιματική αλλαγή και τις κρίσιμες εγκαταστάσεις από το συντονιστή του έργου Δρ Θανάση Σφέτσο (Εθνικό Ερευνητικό Κέντρο Δημόκριτος, Ελλάδα).  Η εκδήλωση είναι ανοιχτή για το κοινό.