Alter Kick Off

Posted: July 25, 2019

Στην Αθήνα, το διήμερο 12 και 13 Φεβρουαρίου 2018, το Γεωδυναμικό Ινστιτούτο του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών φιλοξένησε την εναρκτήρια συνάντηση του έργου ALTER, το οποίο συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Διεύθυνση :Ανθρωπιστικής Βοήθειας και Πολιτικής Προστασίας.

Η Συμμαχία για την μείωση του ρίσκου (ALTER) έχει διάρκεια 24 μήνες και εστιάζει στην δημιουργία Συμπράξεων Δημοσίου και Ιδιωτικού τομέα για την επίτευξη μείωσης του ρίσκου πλημμυρών, οι οποίες θα προκληθούν από θραύση φραγμάτων, κατόπιν ισχυρού σεισμού.

Τεχνογνωσία, τεχνολογίες, καλές πρακτικές και εμπειρία από την Ευρωπαϊκή Ένωση θα μεταφερθούν στην Αρμενία μέσα από καλά σχεδιασμένες δράσεις, οι οποίες περιλαμβάνουν αξιολόγηση σχεδίων και δομών πολιτικής προστασίας, διενέργεια επιτόπιων ελέγχων στις επικίνδυνες ζώνες, διενέργεια ασκήσεων πεδίου μικρής κλίμακας και στοχευμένων εκπαιδευτικών σεμιναρίων.

Στο έργο συμμετέχουν:

1. Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών (συντονιστής εταίρος) – Ελλάδα
  2. Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου – Κύπρος
  3. Κέντρο Έρευνας για την Εθνική Ασφάλεια και Άμυνα – Βουλγαρία
  4. Αμερικάνικο Πανεπιστήμιο Αρμενίας – Αρμενία
  5. Εθνική Πλατφόρμα Μείωσης του Ρίσκου Καταστροφών – Αρμενία

Οι κύριες δράσεις του έργου θα υλοποιηθούν στην Αρμενία με σκοπό την ενίσχυση των δεσμών της με τον Κοινό Ευρωπαϊκό Μηχανισμό Πολιτικής Προστασίας και την βελτιστοποίηση του συστήματος πολιτικής προστασίας, ενώ θα υπάρξουν συνέργειες με διεθνείς πρωτοβουλίες για την μείωση του ρίσκου από φυσικές καταστροφές στην ευρύτερη περιοχή της Αρμενίας.