Tο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, πρώτος συνεργάτης του CISI

Posted: July 25, 2019

Το Chartered Institute for Securities & Investment (CISI) απονέμει για πρώτη φορά στην Κύπρο, τον τίτλο «πανεπιστήμιο εταίρος», στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Το πανεπιστήμιο έχει από τον Οκτώβριο του 2015, το αποκλειστικό προνόμιο να προσφέρει τις εξετάσεις του CISI, «Διαχείριση Επενδύσεων» (Investment Management) και «Κίνδυνοι στις Χρηματοπιστωτικές Υπηρεσίες» (Risk in Financial Services). Οι εξετάσεις εντάσσονται στη διδακτική ύλη του προπτυχιακού στη Διοίκηση Επιχειρήσεων (Bachelor of Business Administration – BBA) και ειδικότερα στο πρόγραμμα Χρηματοοικονομικά και Επενδύσεις (Finance and Investments) στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Η συμφωνία προνοεί ότι το CISI προσφέρει δωρεάν, την ιδιότητα μέλους, στους φοιτητές κατά τη διάρκεια του προγράμματος. Επιπλέον, όσοι παρακολουθούν το πρόγραμμα θα έχουν τη δυνατότητα να παρακάθονται δωρεάν στη διαδικτυακή εξέταση για τον Έλεγχο Ακεραιότητας (Integrity Test) του CISI.

Ο κ. Πέτρος Φλωρίδης, Chartered FCSI, Πρόεδρος του Σώματος του CISI Κύπρου δήλωσε ότι «αυτή είναι μια σημαντική εξέλιξη για τους φοιτητές του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου οι οποίοι αποκτούν πολύτιμα εφόδια για μια εξαιρετική σταδιοδρομία, στον τομέα των κινητών αξιών και των επενδύσεων». Ο Δρ Αλέξανδρος Αποστολίδης, πρόεδρος του τμήματος Οικονομικών, Λογιστικής και Χρηματοοικονομικών του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου δήλωσε ότι «οι χρηματοπιστωτικές υπηρεσίες απαιτούν συνεχή εγρήγορση και επανεκπαίδευση. Η συνεργασία με ένα επαγγελματικό Οργανισμό του μεγέθους του CISI ενδυναμώνει το γνωσιολογικό πεδίο όσων παρακολουθούν Χρηματοοικονομικά και Επενδύσεις στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου και είναι κι ένα σημείο αναφοράς για την ποιότητα της εκπαίδευσης».

Η CISI λειτουργεί στην Κύπρο από το 2009 με στόχο να υποστηρίξει τους επαγγελματίες του κλάδου των χρηματοπιστωτικών υπηρεσιών και συνεργάζεται με την Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς.