Commercial Awareness Workshop

Posted: July 25, 2019

Το Κέντρο Καριέρας του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, η Σχολή Διοίκησης Ιωάννη Γρηγορίου Τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικών και το Ινστιτούτο Ορκωτών Λογιστών της Αγγλίας και Ουαλίας διοργάνωσαν διάλεξη με θέμα «ICAEW  – Η Σημασία της απόκτησης Εμπορικής Κατανόησης»

Οι ομιλήτριες κ. Jacqueline Grisdale Ανώτερη Διευθύντρια Μάρκετινγκ και η κ. Χριστίνα Διόλα, Διευθύντρια Διαχείρισης μελών,  παρουσίασαν επαγγελματικές επιλογές στο τομέα των Χρηματοοικονομικών. Τονίστηκε πως σήμερα όσο ποτέ άλλοτε οι νέοι πρέπει να   διαμορφώσουν ένα πορτοφόλιο επαγγελματικών επιλογών κάτι που είναι καθόλα δυνατό με την απόκτηση του επαγγελματικού τίτλου ACA. Πέρα από το τομέα των χρηματοοικονομικών, της φορολογίας και του οικονομικού ελέγχου, οι επαγγελματίες λογιστές πρέπει να αναπτύξουν εκτενής γνώσεις του επιχειρηματικού γίγνεσθαι.

Η σημασία ανάπτυξης εμπορικής κατανόησης “commercial awareness”, απαιτείται σήμερα από όλους τους επαγγελματίες και θα πρέπει να επενδυθεί χρόνος και να χρησιμοποιηθούν πολύ επίπεδες τεχνικές κατανόησης του επιχειρηματικού γίγνεσθαι. Οι φοιτητές εργάστηκαν σε ομάδες για να κατανοήσουν το επιχειρηματικό πεδίο λειτουργίας του διεθνούς οργανισμού  Adidas και να αναλύσουν ζητήματα και προκλήσεις που αντιμετωπίζει η εν λόγω επιχείρηση,  εξετάζοντας μια σειρά θεμάτων και λαμβάνοντας υπόψη το πολιτικοοικονομικό περιβάλλον, την νομική δομή, τον ανταγωνισμό και γενικά όλους τους  παράγοντες της αγοράς .