Ανακάλυψη Διεθνούς Ομάδας Αστροφυσικών με Συμμέτοχη του πανεπιστήμιου μας

Posted: July 25, 2019

Διεθνής ομάδα αστροφυσικών στην οποία συμμετέχει ο Καθηγητής Ανδρέας Ευσταθίου, Αντιπρύτανης Έρευνας και Εξωτερικών Υποθέσεων του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, χρησιμοποίησε δεδομένα από το υπέρυθρο δορυφορικό τηλεσκόπιο WISE, το επίγειο τηλεσκόπιο ALMA και το ραδιοτηλεσκόπιο VLA για να μελετήσει ένα δείγμα από μακρινά υπερφωτεινά κβάζαρ στα οποία παρατηρείται το φαινόμενο της ανατροφοδότησης που πιστεύεται ότι διαδραμάτισε σημαντικό ρόλο στην διαμόρφωση των γαλαξιών. Ο συνδυασμός δεδομένων από τα τρία αυτά τηλεσκόπια και ανάλυση τους από την ομάδα υποδεικνύει ότι  τα αντικείμενα αυτά  εκπέμπουν μέχρι 10,000 φορές όση φωτεινή ενέργεια εκπέμπει ολόκληρος ο γαλαξίας μας και περιέχουν μαύρες τρύπες με μάζα μέχρι 10 δισεκατομμύρια ηλιακές μάζες ενώ ταυτόχρονα παράγουν άστρα με εκπληκτικό ρυθμό χιλιάδων ηλιακών μαζών το χρόνο.

Η ομάδα αποτελείται από επιστήμονες από 16 πανεπιστήμια και ερευνητικά κέντρα ανά τον κόσμο συμπεριλαμβανομένων του Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, Massachusetts Institute of Technology (MIT), California Institute of Technology (Caltech) και University of California Los Angeles (UCLA). Επικεφαλής της ομάδας είναι η Kαθ. Carol Lonsdale του National Radio Astronomy Observatory (NRAO) που εδρεύει στο Virginia των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής.

Η μελέτη δημοσιεύτηκε στις 27 Οκτωβρίου 2015 στο διεθνούς φήμης επιστημονικό περιοδικό Astrophysical Journal

Υπενθυμίζουμε ότι ο Αντιπρύτανης Έρευνας και Εξωτερικών Υποθέσεων του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, καθηγητής Ανδρέας Ευσταθίου επικεφαλής ομάδας αστροφυσικών έκαναν υπολογισμούς καθιστώντας τον γαλαξία IRAS 08572+3915 τον πιο κοντινό υπέρ-φωτεινό υπέρυθρο γαλαξία. Η ανακάλυψη καταγράφηκε στο διάσημο επιστημονικό περιοδικό Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (Letters). Όπως είχε λεχθεί τότε «η ανακάλυψη του καθηγητή Ευσταθίου είναι ό,τι σημαντικότερο έχει επιτευχθεί επιστημονικά από κύπριο ακαδημαϊκό εδώ και πολλά χρόνια. Και είναι ακόμα πιο σημαντικό αν υπολογίσουμε πως η ανακάλυψη έγινε από Κύπριο επιστήμονα ο οποίος ζει και εργάζεται στην Κύπρο. Το επιστημονικό επίτευγμα του καθηγητή Ευσταθίου περιποιεί τιμή όχι μόνο για το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο αλλά για όλη την επιστημονική και ερευνητική κοινότητα του νησιού μας, για την ίδια την Κύπρο». Το 2014, ο καθηγητής Ανδρέας Ευσταθίου είχε ανακηρυχθεί σε επιστήμονα της χρονιάς, σε τελετή στην οποία παρέστη ο πρόεδρος της Δημοκρατίας, Νίκος Αναστασιάδης.

Απεικόνιση του υπερφωτεινού κβάζαρ Mrk 231 στο εγγύτερο σύμπαν που πιστεύεται ότι είναι παρόμοιο με τα αντικείμενα που μελέτησε η ομάδα.