καθ. Κώστας Γουλιάμος, μέλος του Ακαδημαϊκού Συμβουλίου Ηγετών της Laureate

Posted: July 25, 2019

Ο Πρύτανης του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, καθηγητής Κώστας Γουλιάμος, έχει διοριστεί από την διεθνή πανεπιστημιακή οργάνωση Laureate International Universities ως μέλος του Ακαδημαϊκού Συμβουλίου Ηγετών της Laureate.

Το Ακαδημαϊκό Συμβούλιο Ηγετών της Laureate αποτελείται από 10 κορυφαίους ακαδημαϊκούς ηγέτες από όλο το δίκτυο της Laureate σε 5 ηπείρους, συμπεριλαμβανομένων δύο Πρυτάνεων από την Ευρώπη. Το Ακαδημαϊκό Συμβούλιο Ηγετών συμβουλεύει και διαμορφώνει τους στρατηγικούς πυλώνες για όλο το φάσμα του ακαδημαϊκού μοντέλου που διακρίνει τα πανεπιστήμια της Laureate και ως εκ τούτου, υποστηρίζει την Συμβουλευτική Επιτροπή του Συμβουλίου της Laureate στην ημερήσια διάταξη για τα πιο πάνω θέματα του ακαδημαϊκού προσωπικού. Οι εργασίες του Συμβουλίου επικεντρώνονται σε τομείς όπως: ανάπτυξη, εφαρμογή του hybridity project στο εκπαιδευτικό μοντέλο, απασχολησιμότητα και διασύνδεση με την αγορά εργασίας, έρευνα και την εφαρμογή του Ακαδημαϊκού μοντέλου εντός των πανεπιστημίων της Laureate.