Μνημόνιο Συνεργασίας με το North China University of Water Resources & Electric Power

Posted: July 25, 2019

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου και το North China University of Water Resources & Electric Power υπέγραψαν μνημόνιο συνεργασίας στις 13 Ιουνίου 2016. Το μνημόνιο συμπεριλαμβάνει συνεργασία στην έρευνα και στη διδασκαλία, καθώς και στην ανταλλαγή φοιτητών και καθηγητών των δύο πανεπιστημίων. Μέσω αυτού του μνημονίου συνεργασίας τα δυο πανεπιστήμια στοχεύουν στην προώθηση της αμοιβαίας κατανόησης και των εκπαιδευτικών και ακαδημαϊκών ανταλλαγών και συνεργασιών.

Η τελετή υπογραφής του μνημονίου συνεργασίας πραγματοποιήθηκε στο North China University of Water Resources & Electric Power, στο Zhengzhou / Henan, στην Κίνα.

Ο Πρύτανης Καθηγητής Κώστας Γουλιάμος και ο Πρύτανης Καθηγητής Wenkai Liu υπέγραψαν το μνημόνιο συνεργασίας εξ ονόματος του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου και του NCWU αντίστοιχα.

Απευθύνοντας λόγο κατά τη διάρκεια της τελετής, ο Πρύτανης Καθηγητής Κώστας Γουλιάμος δήλωσε πως το μνημόνιο συνεργασίας θα οδηγήσει στην ανταλλαγή των καθηγητών και των φοιτητών, καθώς και στην ερευνητική συνεργασία σε κοινά  έργα και προγράμματα.  Η συνεργασία αυτή αποτελεί ένα σημαντικό βήμα που λαμβάνει το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου για την προώθηση της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης μέσω διεθνών συνδέσμων.