Το Πανεπιστήμιο μας ανάμεσα στα 100 καλύτερα πανεπιστήμια παγκοσμίως για το περιβάλλον

Posted: July 25, 2019

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου αξιολογήθηκε ανάμεσα στα 100 καλύτερα πανεπιστήμια παγκοσμίως για τον δείκτη «Ενέργεια και Κλιματική Αλλαγή», σύμφωνα με το Σύστημα Αξιολόγησης Πανεπιστημίων UI GreenMetric 2016. Πρόκειται για την έβδομη έκδοση παγκόσμιας αξιολόγησης των προσπαθειών των πανεπιστημίων για την φιλική προς το περιβάλλον διαχείριση και βιωσιμότητα της πανεπιστημιούπολης.

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου κατετάγη 71ο στον κόσμο στον δείκτη Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, και είναι η πρώτη φορά που ένα πανεπιστήμιο της Κυπριακής Δημοκρατίας σημειώνει μια τόσο σημαντική περιβαλλοντική επίδοση.

Ο πρύτανης του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου Κώστας Γουλιάμος δήλωσε πως η αξιολόγηση αντικατοπτρίζει τη σταθερή δέσμευση στην οικολογική συνείδηση από τους φοιτητές, τους καθηγητές και το διοικητικό προσωπικό του πανεπιστημίου.