Το Πανεπιστήμιό μας υπογράφει τo Magna Charta Universitatum

Posted: July 25, 2019

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, επαναβεβαιώνοντας τη δέσμευσή του στις βασικές αξίες της πανεπιστημιακής εκπαίδευσης και των ακαδημαϊκών αρχών παγκοσμίως, έχει εγκριθεί από το Magna Charta Observatory Council ως υπογράφον πανεπιστήμιο στο Magna Charta Universitatum.

Το Magna Charta Universitatum, το οποίο δημιουργήθηκε από κοινού από την Ευρωπαϊκή Ένωση Πανεπιστημίων (EUA) και το Πανεπιστήμιο της Μπολόνια, περιλαμβάνει 805 υπογράφοντα πανεπιστήμια από 85 χώρες, μεταξύ των οποίων διακεκριμένα και υψηλού επιπέδου πανεπιστήμια όπως το Université Paris I Panthéon Sorbonne, το Πανεπιστήμιο του Τορόντο, το Πανεπιστήμιο του Cambridge, το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης, το Πανεπιστήμιο Cornell, το Πανεπιστήμιο Johns Hopkins, το Πανεπιστήμιο του Σικάγου, το Πανεπιστήμιο Ζυρίχης, το Πανεπιστήμιο Αμβούργου, το Πανεπιστήμιο Ludwig-Maximilians στο Μόναχο, το Πανεπιστήμιο του Aarhus, το Πανεπιστήμιο της Κοπεγχάγης, το Πανεπιστήμιο της Βιέννης, το Πανεπιστήμιο του Άμστερνταμ, κ.α.

Η αποδοχή ως υπογράφοντος πανεπιστημίου αποτελεί αξιοσημείωτη διάκριση για το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, καθώς η χάρτα κωδικοποιεί τις αρχές της ακαδημαϊκής ελευθερίας και της θεσμικής αυτονομίας που καθορίζουν την κατευθυντήρια γραμμή για τη χρηστή διακυβέρνηση των πανεπιστημίων. Με τα πανεπιστήμια να καθίστανται πιο σημαντικά από ποτέ για την κοινωνία, σε μια εποχή όπου απαιτείται να είναι τα προπύργια της ανεξάρτητης σκέψης, της εκπαίδευσης και της έρευνας, το να γίνει υπογράφον αποτελεί μεγάλη τιμή καθώς και βαθιά δέσμευση για το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου είναι το μόνο ιδιωτικό πανεπιστήμιο από την Κύπρο που έχει εγκριθεί ως υπογράφον στο Magna Charta Universitatum.