Transcultural Nursing Practice Project

Posted: July 25, 2019

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου έχει επιλεχτεί ως εταίρος στο πρόγραμμα TNP (transcultural nursing practice / διαπολιτισμική φροντίδα υγείας) που χρηματοδοτείται από τη δράση Erasmus plus της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την περίοδο 2017 – 2020. Το πρόγραμμα εστιάζει στη διερεύνηση των υφιστάμενων καλύτερων πρακτικών και στην ανταλλαγή εμπειριών μεταξύ των κρατών μελών σχετικά με ποικιλία επίκαιρων θεμάτων φροντίδας υγείας συμπεριλαμβανομένης της σχέσης ασθενούς – ιατρού, των δικαιωμάτων των ασθενών, της συμμετοχής του ασθενούς και της οικογένειάς του στη λήψη αποφάσεων και των πολιτισμικά ευαίσθητων καθοριστών ποιότητας στην υγειονομική φροντίδα. Το πρόγραμμα βασίζεται στη σύμπραξη ακαδημαϊκών φορέων 6 χωρών (Τσεχία, Ισπανία, Δανία, Τουρκία, Ισραήλ και Κύπρος) και το συμπράττον κέντρο για την Κύπρο είναι το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να διαβάσουν περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα του προγράμματος: http://www.project-tnp.eu/ ή να επικοινωνήσουν με το συντονιστή, Επίκουρο Καθηγητή Γιάγκο Λαβράνο: [email protected].