Μνημόνιο Συνεργασίας με ΟΕΛΜΕΚ

Posted: July 24, 2019

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου και η Οργάνωση Ελλήνων Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης Κύπρου (ΟΕΛΜΕΚ) υπέγραψαν τη Δευτέρα 27 Ιουνίου 2016 Μνημόνιο Συνεργασίας. Το Μνημόνιο αποτελεί επιστέγασμα και επικύρωση των υφιστάμενων συνεργειών της ακαδημαϊκής κοινότητας του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου και της ΟΕΛΜΕΚ και δέσμευση για περαιτέρω εμβάθυνσή τους. Το Μνημόνιο υπέγραψαν από πλευράς του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου ο Αντιπρύτανης Ερευνών και Εξωτερικών Υποθέσεων, Καθηγητής Ανδρέας Ευσταθίου και από πλευράς ΟΕΛΜΕΚ, ο Πρόεδρος της Οργάνωσης κύριος Δημήτρης Ταλιαδώρος. Ο Αντιπρύτανης ενημέρωσε την αντιπροσωπεία της ΟΕΛΜΕΚ για το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, εστιάζοντας στο Διεθνή Πανεπιστημιακό Οργανισμό Laureate International Universities στον οποίο ανήκει το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου αναφέροντας σχετικά ότι η Laureate αποτελεί το μεγαλύτερο παγκόσμιο δίκτυο πανεπιστημίων με πάνω από 80 διαπιστευμένα πανεπιστήμια σε 28 χώρες, με πέραν των 70,000 προσωπικό και περισσότερους από 1,000,000 φοιτητές παγκοσμίως. Εκ μέρους της Σχολής Τεχνών κι Επιστημών της Αγωγής, ο Κοσμήτορας της Σχολής Δρ. Λοΐζος Συμεού, υπογράμμισε τη σημασία που αποδίδει το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου και η Σχολή στο μνημόνιο που υπογράφτηκε, καθώς πολλά μέλη της ΟΕΛΜΕΚ φοίτησαν ή συνεχίζουν να φοιτούν στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου κυρίως στα μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών της Σχολής, και ειδικά στα μεταπτυχιακά προγράμματα των Επιστημών της Αγωγής, της Μουσικής Παιδαγωγικής και των Εικαστικών Τεχνών στην Εκπαίδευση (συμβατικά και εξ αποστάσεως). Επισήμανε σχετικά ότι με την υπογραφή του Μνημονίου ανοίγονται καινούργιες δυνατότητες συνεργασίας και ότι η ΟΕΛΜΕΚ καθίσταται και επίσημα εταίρος του Πανεπιστημίου σε θέματα επαγγελματικής μάθησης και ανάπτυξης των εκπαιδευτικών, εφαρμοσμένης έρευνας και παρέμβασης σε τοπικά εκπαιδευτικά και ευρύτερα κοινωνικά ζητήματα. Από πλευράς του ο Πρόεδρος της ΟΕΛΜΕΚ κύριος Ταλιαδώρος επισήμανε τις δυνατότητες που διανοίγονται μέσα από την υπογραφή του Μνημονίου για περεταίρω συνεργασία των δύο θεσμών, ενημερώνοντας ότι το συγκεκριμένο μνημόνιο αποτελεί ένα από τα πρώτα μνημόνια συνεργασίας που υπογράφει η ΟΕΛΜΕΚ. Ευχήθηκε, επίσης, το Μνημόνιο να αξιοποιηθεί με σκοπό να διερευνηθούν μέσα από επιστημονική συνεργασία των δύο θεσμών τρέχοντα εκπαιδευτικά ζητήματα τα οποία απασχολούν και συζητούνται από την ΟΕΛΜΕΚ και τα μέλη της.

Κατά τη διάρκεια τελετής υπογραφής του μνημονίου και με την ευκαιρία της υπογραφής του, ο Κοσμήτορας της Σχολής Τεχνών και Επιστημών της Αγωγής παρέδωσε στον κύριο Ταλιαδώρο και στα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου της ΟΕΛΜΕΚ που τον συνόδευαν έγγραφο προκήρυξης υποτροφιών για προπτυχιακές και μεταπτυχιακές σπουδές στα μέλη της OEΛΜΕΚ και τα εξαρτώμενά τους τέκνα (οι οποίες ισχύουν για όλα τα έτη σπουδών), καθώς επίσης μίας (1) υποτροφίας 50% για τα Διδακτορικά Προγράμματα της Σχολής Τεχνών και Επιστημών της Αγωγής (στις Επιστήμες της Αγωγής και στη Μουσική Παιδαγωγικά) για μέλη της ΟΕΛΜΕΚ που θα γίνουν αποδεκτά στο πρόγραμμα το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017 (για όλα τα έτη σπουδών τους).