Παγκόσμια Μέρα Μουσικής

Posted: July 24, 2019

Η Συμφωνική Μπάντα Δήμου Στροβόλου-Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου συμμετείχε στις εκδηλώσεις για την Παγκόσμια Μέρα Μουσικής η οποία εορτάζεται κάθε χρόνο, στις 21 Ιουνίου. Η εκδήλωση που διοργανώθηκε από το Mall of Cyprus ονομάστηκε Conduct Us (Διεύθυνέ Μας). Μικροί και μεγάλοι επισκέπτες είχαν την δυνατότητα να διευθύνουν τη Συμφωνική Μπάντα σε γνωστά κομμάτια όπως τα Smoke on the water, Tequila, When the Saints go marching in, Final countdown, We will rock you, Can Can κα. Οι συμμετέχοντες αλλά και οι παρευρισκόμενοι βίωσαν με πρωτότυπο και διασκεδαστικό τρόπο όχι μόνο την εμπειρία της διεύθυνσης ενός μεγάλου οργανικού συνόλου αλλά και τη μαγεία της ενεργητικής ενασχόλησης με τη μουσική καθώς και το ρόλο που μπορεί να διαδραματίσει η μουσική στη ζωή όλων μας.

Ο ηλεκτρονικός σύνδεσμος για παρακολούθηση αποσπάσματος από την εκδήλωση με τίτλο Conduct Us είναι εδώ.

Η Συμφωνική Μπάντα Δήμου Στροβόλου – Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου δημιουργήθηκε την άνοιξη του 2007 με στόχο να προωθήσει την υψηλού επιπέδου μουσική ενασχόληση και δραστηριότητα, να παρέχει ευκαιρίες υγιούς ενασχόλησης για τους νέους, να συμβάλει στην καλλιτεχνική και πολιτιστική ανάπτυξη, να προβάλει και προωθήσει το ρεπερτόριο για συμφωνική μπάντα και να συμβάλει στη δημιουργία και ανάπτυξη κυπριακού και ελληνικού ρεπερτορίου για ορχήστρα πνευστών. Έκανε περισσότερες από εκατό-είκοσι εμφανίσεις στην Κύπρο και το εξωτερικό και έχει έντονη δραστηριότητα στην τοπική κοινωνία. Το 2012 προσκλήθηκε να δώσει συναυλία στο Πανεπιστήμιο της Μάλτας ενώ την Άνοιξη του 2016 εμφανίστηκε στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας στη Θεσσαλονίκη καθώς και στο «1 ο  Πανελλήνιο Συνέδριο για Φιλαρμονικές Ορχήστρες» που πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με το Δήμο Λευκωσίας. Σημαντική εκπαιδευτική και κοινωνική δραστηριότητα της Μπάντας είναι οι εκπαιδευτικές, οικογενειακές συναυλίες καθώς και η ετήσια συναυλία σε συνεργασία με ιδιωτικά σχολεία και Σχολές της ευρύτερης περιοχής Λευκωσίας, με τίτλο Musical Vibes. Στην μπάντα συμμετέχουν φοιτητές, καθηγητές, επαγγελματίες και ερασιτέχνες μουσικοί οι οποίοι παίζουν οποιοδήποτε πνευστό και κρουστό όργανο. Μαέστρος και καλλιτεχνικός διευθυντής της μπάντας είναι ο αναπληρωτής καθηγητής μουσικής παιδαγωγικής και σαξοφώνου, Γιάννης Μυράλης, του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου.