Πορεία με τις ροζ φιγούρες 2016

Posted: July 25, 2019

Φοιτητές, ακαδημαϊκοί και προσωπικό από το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου ήταν ανάμεσα στους 10,000 που περπάτησαν στην πορεία με τις ροζ φιγούρες που διοργάνωσε η Europa Donna Κύπρου. Στο επίκεντρο και πάλιν, ο καρκίνος του μαστού. Παγκόσμιο, το αίτημα να έχει κάθε γυναίκα την ίδια πρόσβαση στην έγκαιρη ανίχνευση, διάγνωση, θεραπεία και μετεγχειρητική φροντίδα, άριστης ποιότητας, ανεξάρτητα από το οικονομικό και μορφωτικό της επίπεδο. Σύνθημα των φετινών εκδηλώσεων «γινόμαστε όλοι ένα για όλες τις γυναίκες της ζωής μας».

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου προσφέρει διαχρονική στήριξη και σε διάφορα επίπεδα, στον αγώνα ενάντια στον καρκίνο του μαστού. Τόσο η Ιατρική Σχολή όσο και το τμήμα Επιστημών Υγείας συγκεκριμένα διοργανώνουν επιστημονικά συνέδρια, ημερίδες και σεμινάρια με θέμα τον καρκίνο και ειδικότερα, τον καρκίνο του μαστού.