Τμήμα Τεχνών

Καλωσορίσατε στο Τμήμα Τεχνών. Το Τμήμα Τεχνών φιλοξενεί τέσσερις διαφορετικούς τομείς εκπαίδευσης – τη Μουσική και τις Γραφικές Τέχνες σε προπτυχιακό επίπεδο, (οι οποίοι οδηγούν μετά από τέσσερα χρόνια σπουδών, σε πτυχίο Μουσικής και Γραφικών Τεχνών, αντίστοιχα), τη Μουσική Παιδαγωγική σε μεταπτυχιακό επίπεδο (που οδηγεί σε μεταπτυχιακό δίπλωμα και διδακτορικό τίτλο σπουδών) και τις Εικαστικές Τέχνες στην Εκπαίδευση (που οδηγεί σε μεταπτυχιακό δίπλωμα).

To Τμήμα μας, έχει καταφέρει να θέσει υψηλά πρότυπα ποιότητας και έχει αποκτήσει ένα γνωστό όνομα στην κυπριακή κοινωνία μέσω καλλιτεχνικών εκδηλώσεων, εκθέσεων, συναυλιών, συνεδρίων, ημερίδων, σεμιναρίων και διαλέξεων που διοργανώνει και των διεθνών του συνεργασιών, όπως επίσης και χάρη στην αφοσιωμένη προσπάθεια της ομάδας που αποτελεί το νεαρό, ενεργό και διεθνώς αναγνωρισμένο ακαδημαϊκό του προσωπικό. Όλα τα μέλη του προσωπικού μας διακρίνονται στους σχετικούς τομείς - είναι καλλιτέχνες, σχεδιαστές, θεωρητικοί, μουσικοπαιδαγωγοί, μουσικοθεραπευτές, συνθέτες, μουσικολόγοι και ερμηνευτές- που εμπλέκονται συνεχώς σε τοπικές και διεθνείς καλλιτεχνικές και άλλες πολιτιστικές εκδηλώσεις.  Το μόνιμο ακαδημαϊκό προσωπικό πλαισιώνεται και από εξίσου δραστήριους και διακεκριμένους συνεργάτες σε ποικίλους τομείς, όλοι μαζί προσδίδοντας ένα μεγάλο κύρος στα προσφερόμενα προγράμματα σπουδών.

Πέραν των πιο πάνω, η αφοσίωσή μας στη διδασκαλία και την έρευνα δίνει τη δυνατότητα στους φοιτητές να επιδιώκουν επιτυχώς μεταπτυχιακές σπουδές και ευκαιρίες απασχόλησης σε σχετικούς τομείς. Πολλοί από τους φοιτητές μας έχουν κερδίσει σειρά από σημαντικά τοπικά και διεθνή βραβεία καθώς και διαγωνισμούς, συμμετέχοντας σε πολλά φεστιβάλ και εκθέσεις, ή έχοντας προσκληθεί να ερμηνεύσουν σε  πολλές διακεκριμένες εκδηλώσεις.

Η προσπάθεια του Τμήματος να συμβάλει στην κοινότητα είναι αδιάκοπη και αποστολή του, να παρέχει στους φοιτητές ένα φιλικό και υγιές περιβάλλον, που ωστόσο είναι ταυτόχρονα απαιτητικό και γεμάτο προκλήσεις. Σας καλωσορίζουμε και πάλι, και σας προσκαλούμε σε μια διαδικτυακή ξενάγηση του Τμήματός μας.

Γεωργία Πετρούδη,
Πρόεδρος, Τμήμα Τεχνών

Πτυχίακα Προγράμματα Σπουδών


Γραφικές Τέχνες (Πτυχίο)
Ο γραφίστας ασχολείται με τη μελέτη, τη διαμόρφωση και γενικότερα την αισθητική επιμέλεια κάθε είδους εκτυπωτικής εργασίας.  Δημιουργεί τα πρότυπα εικαστικών έργων που προορίζονται για εκτύπωση και αναπαραγωγή στο χώρο των εντύπων, της προβολής προϊόντων και υπηρεσιών. ...


Μουσική (Bachelor in Music)
Το πτυχίο Μουσικής προσφέρει ένα ευρύ πρόγραμμα σπουδών, εμβαθύνοντας την ανάπτυξη γνώσεων και δεξιοτήτων για την ιστορία, τη θεωρία, και την απόδοση της μουσικής στα διάφορα της είδη καθώς και τη διδασκαλία του μαθήματος της μουσικής. Οι φοιτητές αποκτούν πρακτική εμπειρία στη ...


Μεταπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών


Εικαστικές Τέχνες στην Εκπαίδευση (Μεταπτυχιακό)
Ο κλάδος αποσκοπεί στην προσφορά ενός ολοκληρωμένου προγράμματος στις Εικαστικές Τέχνες στην Εκπαίδευση. Επίσης αποσκοπεί στην προσφορά γνώσεων και δεξιοτήτων αλλά και στη δημιουργία των απαραιτήτων προϋποθέσεων για την κατανόηση της σημαντικότητας της τέχνης στη σύγχρονη ...


Μουσική Παιδαγωγική (Master of Music)
Το Μεταπτυχιακό πρόγραμμα ‘Μουσική Παιδαγωγική’ αποσκοπεί στην προσφορά ενός ολοκληρωμένου προγράμματος στη Μουσική Παιδαγωγική μέσα από την παροχή γνώσεων και την καλλιέργεια δεξιοτήτων και στάσεων που θα επιτρέψουν στους φοιτητές να διακριθούν ως μουσικοπαιδαγωγοί, ...


Διδακτορικά Προγράμματα Σπουδών


Μουσική Παιδαγωγική (Διδακτορικό)
Το Διδακτορικό ‘Μουσική Παιδαγωγική’ αποσκοπεί να προετοιμάσει τους υποψήφιους του, ώστε να καταστούν αυτόνομοι μελετητές και ερευνητές, με δυνατότητα να εργαστούν σε τοπικό και διεθνές επίπεδο στον τομέα της Μουσικής Παιδαγωγικής.

Διοικητικό Προσωπικό > Τμήματα


Όνομα Θέση Τηλέφωνο Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Μάριος Βρυωνίδης Κοσμήτορας, Καθηγητής, Κοινωνιολογία της Εκπαίδευσης & Ερευνητικές Μέθοδοι 22713112 M.Vryonides@euc.ac.cy
Ιωάννης Μυράλης Αναπληρωτής Κοσμήτορας, Αναπληρωτής Καθηγητής, Μουσική Παιδαγωγική 22713135 Y.Miralis@euc.ac.cy

Όνομα Θέση Τηλέφωνο Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Γεωργία Πετρούδη Πρόεδρος Τμήματος, Επίκουρη Καθηγήτρια, Μουσικολογία 22713032 G.Petroudi@euc.ac.cy
Έλενα Στυλιανού Αναπληρώτρια Καθηγήτρια 22029908 E.Stylianou@euc.ac.cy
Σοφία Χατζηπαπά-Gee Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Καλές Τέχνες 22029921 S.Hadjipapa@euc.ac.cy
Γιώργος Χριστοφή Επίκουρος Καθηγητής 22713242 G.Christofi@euc.ac.cy
Τάσος Αναστασιάδης Επίκουρος Καθηγητής, Γραφικές Τέχνες, Οπτική Επικοινωνία, Εικονογράφηση & Σχεδιασμός Κόμικς 22029922 T.Anastassiades@euc.ac.cy
Μαρία Παπαζαχαρίου – Χριστοφόρου Λέκτορας, Μουσική Παιδαγωγική 22713118 M.Papazachariou@euc.ac.cy
Γιάννα Χριστοφόρου Λέκτορας, Γραφικές Τέχνες, Οπτική Επικοινωνία, Τυπογραφία & Παράγωγη Γραφικών 22029909 Y.Christophorou@euc.ac.cy
Δήμητρα Εγγλέζου Λέκτορας, Παραγωγή Κινουμένων Γραφικών, Οπτικοακουστικά Μέσα & (2D - 3D) Κινούμενα Σχεδια 22029920 D.Englezou@euc.ac.cy

Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό


Όνομα Θέση Τηλέφωνο Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Πάνος Παναγιώτου Ανώτερος Εκπαιδευτής, Αγγλικά 22713121 P.Panayiotou@euc.ac.cy

Adjunct Professors


Όνομα Θέση Τηλέφωνο Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Θεόδωρος Ρουσσόπουλος Καθηγητής, Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης και Επικοινωνία 22713258 T.Roussopoulos@external.euc.ac.cy
Christoforos Fokaides Επίκουρος Καθηγητής, Πολιτικές Επιστήμες 22713258 C.Fokaides@external.euc.ac.cy

Διοικητικό Προσωπικό


Όνομα Θέση Τηλέφωνο Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Ελένη Ιακωβίδου Διοικητική Λειτουργός 22559574 E.Iakovidou@euc.ac.cy
Ιωάννα Δήμου Λειτουργός 22713081 I.Demou@euc.ac.cy
 
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies. Περισσότερες πληροφορίες. Συμφωνώ Μάθε περισσότερα