Tμήμα Διοίκησης και Μάρκετινγκ

+357 21713282 +357 21713282

Το Τμήμα Διοίκησης και Μάρκετινγκ σας καλωσορίζει στην ιστοσελίδα του!

Ως Τμήμα της παλαιότερης Σχολής του Πανεπιστημίου μας, παρέχουμε τις τελευταίες 7 δεκαετίες, υψηλού επιπέδου εκπαίδευση. Όλα αυτά τα χρόνια έχουμε εστιάσει με επιτυχία στη δημιουργία καινοτόμων προγραμμάτων και δραστηριοτήτων και έχουμε διασφαλίσει την απασχολησιμότητα των αποφοίτων μας. Οι ισχυροί δεσμοί που έχουμε δημιουργήσει με τη βιομηχανία, μας βοηθούν να εντοπίσουμε τις ανάγκες της αγοράς και να αναπτύξουμε τα κατάλληλα προγράμματα σπουδών.

Συγκεκριμένα, το Τμήμα προσφέρει τα ακόλουθα προγράμματα:

Διοίκηση Επιχειρήσεων, BBA, 4 χρόνια

Το βασικό προπτυχιακό πρόγραμμα του τμήματος που δίνει τη δυνατότητα στους φοιτητές να επικεντρωθούν σε 1 ή 2 τομείς εξειδίκευσης, όπως το Μάρκετινγκ, τη Διοίκηση ή τη Λογιστική.

Επικοινωνίες Μάρκετινγκ και Μέσων Κοινωνικής Δικτύωσης, BBA, 4 χρόνια

Ένα εξειδικευμένο πρόγραμμα που επικεντρώνεται στις ολοκληρωμένες επικοινωνίες μάρκετινγκ και στη διεύθυνση της μάρκας, με ιδιαίτερη έμφαση στο ρόλο των μέσων κοινωνικής δικτύωσης στο Μάρκετινγκ.

Διοίκηση Ξενοδοχείων, Τουρισμού και Οργάνωση Εκδηλώσεων, BBA, 4 χρόνια

Ένα εξειδικευμένο πρόγραμμα που εστιάζει στις βιομηχανίες των ξενοδοχείων, του τουρισμού και της οργάνωσης εκδηλώσεων.

Διοίκηση Αεροπορίας, Πτυχίο, 4 χρόνια

Το μόνο εγκεκριμένο πρόγραμμα του κλάδου του στην Κύπρο, που δίνει την δυνατότητα στους φοιτητές να επιλέξουν μεταξύ της ειδίκευσης Λειτουργίες Αέρος (Professional Pilot) ή της ειδίκευσης Εμπορικές Λειτουργίες.

Ένα από τα πρώτα προγράμματα MBA (Μεταπτυχιακό στη Διοίκηση Επιχειρήσεων) που προσφέρονται στην Κύπρο και Διδακτορικό και DBA στη Διοίκηση Επιχειρήσεων.

Το μεγαλύτερο πλεονέκτημά μας είναι το ακαδημαϊκό προσωπικό μας, το οποίο διαθέτει  ακαδημαϊκή και βιομηχανική εμπειρία, καθώς και ένα καλό ερευνητικό προφίλ. Έχουμε πάντα ως επίκεντρο τους φοιτητές, προσφέροντας υποστήριξη σε όλα τα επίπεδα της μαθησιακής τους εμπειρίας.

 

Δρ. Μύρια Ιωάννου, Επίκουρη Καθηγήτρια

Προέδρος Τμήματος

Πτυχίακα Προγράμματα Σπουδών


Aviation Management (Πτυχίο)
The Bachelor of Science degree in Aviation Management is a unique program that is available for the first time in Cyprus and it has been developed in association with strategic partners from the aviation industry such as airlines, airport and transport services and aviation ...


Marketing (Πτυχίο Διοίκησης Επιχειρήσεων)
Το πτυχίο ‘Marketing’ προσφέρει στους φοιτητές ουσιαστικές γνώσεις σε θέματα πωλήσεων, προώθησης υπηρεσιών και προϊόντων, στις αρχές της συμπεριφοράς των καταναλωτών, στο πώς διαμορφώνονται και αλλάζουν οι αγορές για προϊόντα και υπηρεσίες και στην άμεση ανταπόκριση ...


Marketing Communications and Social Media (Πτυχίο Διοίκησης Επιχειρήσεων)
Το πτυχίο ‘Marketing Communications and Social Media’ συνδυάζει τη θεωρία και την πρακτική του μάρκετινγκ με την κατανόηση του ρόλου της επικοινωνίας στην προώθηση των επιχειρήσεων χρησιμοποιώντας τα νέα μέσα επικοινωνίας. Οι φοιτητές εξοπλίζονται με ουσιαστικές ...


Διοίκηση Αθλητισμού (Πτυχίο Διοίκησης Επιχειρήσεων)
Το πρόγραμμα ‘Sport Management’ καλύπτει τις θεμελιώδεις αρχές που αφορούν την αθλητική διοίκηση.  Πιο συγκεκριμένα, οι φοιτητές θα διδαχθούν μαθήματα που καλύπτουν θέματα διοίκησης αθλητισμού, διοίκησης ανθρώπινων πόρων, μάρκετινγκ, νομικών αθλητικών θεμάτων, ...


Διοίκηση Επιχειρήσεων (Πτυχίο Διοίκησης Επιχειρήσεων)
Το πρόγραμμα ‘Διοίκηση Επιχειρήσεων’ καλύπτει ένα ευρύ φάσμα θεμάτων, επιτρέποντας στους φοιτητές να σχεδιάσουν οι ίδιοι ένα ευέλικτο πρόγραμμα σπουδών με έως τρεις τομείς ειδίκευσης. Το πρόγραμμα εξοπλίζει τους φοιτητές με πρακτικές δεξιότητες στους τομείς της ...


Διοίκηση Επιχειρήσεων – Διαχείριση Ενεργειακών Πόρων (Υδρογονανθράκων) (Πτυχίο Διοίκησης Επιχειρήσεων)
Οι απόφοιτοι του προγράμματος 'Διαχείριση Ενεργειακών Πόρων (Υδρογονανθράκων)' θα μπορούν να ασχοληθούν ορθολογιστικά, με θέματα οικονομικά και διοικητικά που αφορούν τους τομείς της ενέργειας, της βιομηχανίας πετρελαίων και του φυσικού αερίου όπως και στην ...


Διοίκηση Ξενοδοχείων, Τουρισμού και Οργάνωση Εκδηλώσεων (Πτυχίο)
Το πρόγραμμα ‘Διοίκηση Ξενοδοχείων, Τουρισμού και Οργάνωση Εκδηλώσεων’ προσφέρει ευρεία κατάρτιση στον κλάδο της φιλοξενίας. Το πρόγραμμα καλύπτει τις επιχειρηματικές αρχές του κλάδου της φιλοξενίας, συμπεριλαμβανομένων των εσόδων και την τιμολόγηση, την οικονομική ...


Διοίκηση και Ηγεσία (Πτυχίο Διοίκησης Επιχειρήσεων)
Το πρόγραμμα ‘Διοίκηση και Ηγεσία’ προσφέρει στους φοιτητές μια ουσιαστική βάση σε κύρια θέματα διαχείρισης, συμπεριλαμβανομένου του εμπορίου, τη χρηματοδότηση, τους ανθρώπινους πόρους, τη λήψη αποφάσεων και τη διαχείριση αλλαγής, καθώς και την ανάπτυξη αναλυτικών ...


Μεταπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών


Διοίκηση Επιχειρήσεων (Μεταπτυχιακό στη Διοίκηση Επιχειρήσεων/MBA)
Το Μεταπτυχιακό πρόγραμμα «Διοίκηση Επιχειρήσεων» προσφέρει εκτενής εκπαίδευση στη γενικότερη διαχείριση επιχειρήσεων, συμπεριλαμβανομένης τη στρατηγική, το μάρκετινγκ, τη διαχείριση πληροφοριών, την ηγεσία, την καινοτομία, τους ανθρώπινους πόρους, τη χρηματοδότηση ...


Ναυτιλιακές Σπουδές (Μεταπτυχιακό)
Το μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην Ναυτιλιακές Σπουδές έχει σχεδιαστεί για να εξοπλίσει τους απόφοιτους με τις δεξιότητες, τις γνώσεις και τις ικανότητες που απαιτούνται για να εργαστούν στον ναυτιλιακό κλάδο. Το πρόγραμμα, με την περιεκτική και διεπιστημονική του προσέγγιση, η ...


Διδακτορικά Προγράμματα Σπουδών


Διοίκηση Επιχειρήσεων (Διδακτορικό)
This is a program designed for highly motivated students wishing to acquire advanced research and intellectual (analytical) skills in the area of business administration. The aim of the program is to prepare a generation of highly effective PhD scholars aiming to pursue careers ...

Διοικητικό Προσωπικό > Τμήματα


Όνομα Θέση Τηλέφωνο Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Γιώργος Μπούστρας Κοσμήτορας, Καθηγητής, Εκτίμηση Κινδύνου 22713157 G.Boustras@euc.ac.cy
Σιμόνα Μιχάϊ - Γιαννάκη Αναπληρώτρια Κοσμήτορας, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Χρηματοοικονομικά 22173197 S.Mihai@euc.ac.cy

Όνομα Θέση Τηλέφωνο Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Μύρια Ιωάννου Προέδρος Τμήματος, Επίκουρη καθηγήτρια Μάρκετινγκ 22713195 M.Ioannou@euc.ac.cy
Chrysostomos Chrysostomou Ειδικός Επιστήμονας N/A n/a
Χριστίνα Διακάκη Ειδικός Επιστήμονας N/A info@euc.ac.cy
Ηλίας Ηλία Ειδικός Επιστήμονας N/A info@euc.ac.cy
Γεώργιος Τόφα Ειδικός Επιστήμονας N/A info@euc.ac.cy
Μιχαήλ Αμπρικίδης Επιστημονικός Συνεργάτης N/A info@euc.ac.cy
Nadine Itani Επιστημονικός Συνεργάτης N/A info@euc.ac.cy
Πόλυς Βότσης Επιστημονικός Συνεργάτης N/A info@euc.ac.cy
Παντελής Χατζηγέρου Ειδικός Επιστήμονας N/A info@euc.ac.cy
Πανίκος Κανάκης Ειδικός Επιστήμονας N/A info@euc.ac.cy
Γιάννος Ρωσσίδης Επιστημονικός Συνεργάτης N/A info@euc.ac.cy
Δέσποινα Μαρούχου Αντιπρόεδρος Τμήματος, Επίκουρη Καθηγήτρια, Διοίκηση Επιχειρήσεων 22713276 D.Marouchou@euc.ac.cy
Κώστας Γουλιάμος Πρύτανης, Καθηγητής, Πολιτική, Πολιτισμός & Επικοινωνία 22713137 K.Gouliamos@euc.ac.cy
Ανδρέας Ευσταθιάδης Καθηγητής, Διοίκηση Λειτουργιών 22713240 A.Efstathiades@euc.ac.cy
Γιώργος Ν. Παπαγεωργίου Καθηγητής, Διοίκηση & Συστήματα Πληροφορικής 22713226 G.Papageorgiou@euc.ac.cy
Νικόλαος Μπούκας Αναπληρωτής Καθηγητής, Τουρισμός & Διοίκηση Ξενοδοχείων 22713203 N.Boukas@euc.ac.cy
Dino Domic Αναπληρωτής Καθηγητής, Μάρκετινγκ 22713102 D.Domic@euc.ac.cy
Πιερής Χουρίδης Αναπληρωτής Καθηγητής, Γνώση & Διαχείριση Ποιότητας 22713249 P.Chourides@euc.ac.cy
Ελμος Κονής Επίκουρος Καθηγητής, Επιχειρηματική Ηγεσία 22713271 E.Konis@euc.ac.cy
Λυκούργος Χατζηφανής Επίκουρος Καθηγητής, Μάρκετινγκ 22713198 L.Hadjiphanis@euc.ac.cy
Χρηστάκης Σουρουκλής Επίκουρος Καθηγητής, Διοίκηση 22713202 C.Sourouklis@euc.ac.cy
Χριστόφορος Χατζήκυπριανου Λέκτορας, Διοίκηση 22713056 C.Hadjikyprianou@euc.ac.cy
Στέλιος Μαρνέρος Λέκτορας, Ξενοδοχειακά & Διοίκηση Ξενοδοχειακών 22713169 S.Marneros@euc.ac.cy
Κάθριν Λαζάρου - Κιττένη Λέκτορας, Διοίκηση Ανθρωπίνων Πόρων & Διοίκηση 22713119 C.Lazarou@euc.ac.cy

Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό


Όνομα Θέση Τηλέφωνο Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Κώστας ‘Ελληνας Ανώτερος Εκπαιδευτής, Διοίκηση 22713268 C.Ellinas@euc.ac.cy
Μαρία Αγγελή Ανώτερη Εκπαιδεύτρια, Λογιστική 22713103 M.Angeli@euc.ac.cy
Πέτρος Αλεξάνδρου Εκπαιδευτής, Λογιστική & Χρηματοοικονομικά 22559590 P.Alexandrou@euc.ac.cy

Adjunct Professors


Όνομα Θέση Τηλέφωνο Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Χρήστος Σταϊκούρας Επίκουρος Καθηγητής, Οικονομικά N/A N/A

Ομότιμοι Καθηγητές


Όνομα Θέση Τηλέφωνο Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Αθανάσιος Χατζημανώλης Καθηγητής, Στρατηγική & Διαχείριση Καινοτομίας 22713167 A.Hadjimanolis@external.euc.ac.cy

Επισκέπτες Καθηγητές


Όνομα Θέση Τηλέφωνο Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Παναγιώτης Πολυχρονίου Επιστημονικός Συνεργάτης N/A P.Polychroniou@external.euc.ac.cy

Διοικητικό Προσωπικό


Όνομα Θέση Τηλέφωνο Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Διάνα Κόνιζου Λειτουργός 22 713282 D.Konizou@euc.ac.cy
Βικτώρια Μακρή Διοικητική Λειτουργός 22 713176 V.Makri@euc.ac.cy
 
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies. Περισσότερες πληροφορίες. Συμφωνώ Μάθε περισσότερα