Τμήμα Κοινωνικών Επιστημών και Επιστημών Συμπεριφοράς

The Department of Social and Behavioural Sciences is an interdisciplinary unit, part of the School of Humanities, Social and Education Science. Offering different programs of study in the fields of European Studies, Social Work, Sociology and Psychology, members of the department seek to introduce students to contemporary phenomena and events that affect modern-day society. The department prides itself on the scientific diversity of its staff members, evident from their distinct research agendas and areas of expertise. Students pursuing a degree in one of the department’s programs of study will join a vibrant and stimulating academic community that will provide them with the necessary tools for success in their professional careers. 

 
Dr. Monica Shiakou
Chairperson, Department of Social and Behavioral Science
School of Humanities, Social and Education Science

Πτυχίακα Προγράμματα Σπουδών


Δημόσια Διοίκηση και Διακυβέρνηση (Πτυχίο)
Το πρόγραμμα σπουδών Δημόσια Διοίκηση και Διακυβέρνηση παρέχει στο φοιτητή τις κατάλληλες γνώσεις σε ένα συμπαγές πλαίσιο των βασικών πεδίων του ευρύτερου δημόσιου τομέα με σκοπό την εμπέδωση των εννοιών της δημόσιας διοίκησης και διακυβέρνησης. Κύριος στόχος του προγράμματος ...


Κοινωνική Εργασία (Πτυχίο)
Το πρόγραμμα ‘Κοινωνική Εργασία’ προετοιμάζει τους μαθητές για μια απαιτητική και προσοδοφόρα καριέρα ως βασικοί παράγοντες που υποστηρίζουν την ευημερία της κοινότητας. Το πρόγραμμα εστιάζει στο ρόλο του κοινωνικού λειτουργού στην εφαρμογή της κυβερνητικής πολιτικής ...


Ψυχολογία (Πτυχίο)
Ο Ψυχολόγος ασχολείται με τη μελέτη, την κατανόηση και την ερμηνεία των ψυχικών φαινομένων και τις εκδηλώσεις φυσιολογικής ή αποκλίνουσας συμπεριφοράς τόσο των ατόμων όσο και των κοινωνικών ομάδων.  Ο ψυχολόγος είναι ο επιστήμονας ο οποίος ασχολείται με την πρόγνωση, τη ...


Μεταπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών


Δημόσια Διοίκηση (Master in Public Administration)
Το πρόγραμμα σπουδών της Δημόσιας Διοίκησης παρέχει στους φοιτητές γνώσεις και δεξιότητες σε θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο και είναι κατάλληλο τόσο για άτομα που απασχολούνται στο χώρο του ευρύτερου δημόσιου τομέα όσο και σε άτομα που στόχο έχουν να απασχοληθούν στον τομέα αυτό ...


Επαγγελματικός Προσανατολισμός και Συμβουλευτική (Μεταπτυχιακό)
Το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα 'Επαγγελματικός Προσανατολισμός και Συμβουλευτική' αποσκοπεί την παροχή επιστημονικής γνώσης υψηλού επιπέδου για την προετοιμασία εξειδικευμένων επιστημόνων, οι οποίοι θα βοηθούν άτομα στην επαγγελματική τους αναζήτηση, στη λήψη επαγγελματικών ...


Ψυχολογία (Μεταπτυχιακό)
Το μεταπτυχιακό αυτό είναι ένα εφαρμοσμένο πρόγραμμα με την επιλογή της ειδικότητας της κλινικής ή της συμβουλευτικής ψυχολογίας. Το πρόγραμμα προετοιμάζει τον υποψήφιο να αιτηθεί για επαγγελματική αδειοδότηση στην Κυπριακή Δημοκρατία. Εστιάζεται στο να προετοιμάσει τους ...


Διδακτορικά Προγράμματα Σπουδών


Psychology (Διδακτορικό)
Το Διδακτορικό Πρόγραμμα στην Ψυχολογία είναι ένα πρόγραμμα σπουδών που δίνει την ευκαιρία στους υποψηφίους να επιτελέσουν εμπεριστατωμένη έρευνα στον κλάδο της Ψυχολογίας, επιλέγοντας ανάμεσα στην Κλινική, τη Συμβουλευτική, την Αναπτυξιακή, τη Σχολική, την Κοινωνική Ψυχολογία ή ...

Διοικητικό Προσωπικό > Τμήματα


Όνομα Θέση Τηλέφωνο Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Μάριος Βρυωνίδης Κοσμήτορας, Καθηγητής, Κοινωνιολογία της Εκπαίδευσης & Ερευνητικές Μέθοδοι 22713112 M.Vryonides@euc.ac.cy
Ιωάννης Μυράλης Αναπληρωτής Κοσμήτορας, Αναπληρωτής Καθηγητής, Μουσική Παιδαγωγική 22713135 Y.Miralis@euc.ac.cy

Όνομα Θέση Τηλέφωνο Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Μόνικα Σιάκου Πρόεδρος Τμήματος, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Εκπαιδευτική Ψυχολογία 22713201 M.Siakou@euc.ac.cy
Ελεονώρα Παπαλεοντίου-Λουκά Αντιπρόεδρος Τμήματος, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Αναπτυξιακή & Εκπαιδευτική & Γνωστική Ψυχολογία 22713189 E.Papaleontiou@euc.ac.cy
Χρήστος Κασιμέρης Καθηγητής, Διεθνείς Σχέσεις 22713132 C.Kassimeris@euc.ac.cy
Ανδρέας Ορφανίδης Καθηγητής, Ιστορία, Αρχαιολογία & Ανθρωπολογία 22713252 A.Orphanides@euc.ac.cy
Σπύρος Σπύρου Καθηγητής, Κοινωνική Ανθρωπολογία 22713167 S.Spyrou@euc.ac.cy
Ανδρέας Φιλαρέτου Αναπληρωτής Καθηγητής, Κοινωνικής Ψυχολογίας 22713134 A.Philaretou@euc.ac.cy
Παναγιώτης Παρπόττας Επίκουρος Καθηγητής, Συμβουλευτική Ψυχολογία 22713034 P.Parpottas@euc.ac.cy
Ελενίτσα Κιτρομηλίδου Επίκουρη Καθηγήτρια, Νευροψυχολογία/Γνωστική Ψυχολογία 22713281 e.kitromilides@euc.ac.cy
Πάρης Βογαζιανός Επίκουρος Καθηγητής, Ερευνητικές Μεθόδοι και Στατιστική 22559657 P.Vogazianos@euc.ac.cy
Ελένη Αθανασίου Λέκτορας, Παιδική Προστασία & Κοινωνικής Πολιτικής 22713105 E.Athanasiou@euc.ac.cy

Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό


Όνομα Θέση Τηλέφωνο Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Petra Daniel Ανώτερη Εκπαιδεύτρια, Κοινωνιολογία 22713254 P.Daniel@euc.ac.cy
Πάνος Παναγιώτου Ανώτερος Εκπαιδευτής, Αγγλικά 22713121 P.Panayiotou@euc.ac.cy
Νίκος Σώζος Εκπαιδευτής, Κοινωνική Εργασία 22713113 N.Sozos@euc.ac.cy

Adjunct Professors


Όνομα Θέση Τηλέφωνο Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Θεόδωρος Ρουσσόπουλος Καθηγητής, Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης και Επικοινωνία 22713258 T.Roussopoulos@external.euc.ac.cy
Χριστόφορος Φωκαΐδης Επίκουρος Καθηγητής, Πολιτικές Επιστήμες 22713258 C.Fokaides@external.euc.ac.cy

Διοικητικό Προσωπικό


Όνομα Θέση Τηλέφωνο Ηλεκτρονική Διεύθυνση
Ελένη Ιακωβίδου Διοικητική Λειτουργός 22559574 E.Iakovidou@euc.ac.cy
Μαρία Κωνσταντίνου-Κοής Λειτουργός 22 713258 M.ConstantinouK@euc.ac.cy
Ιωάννα Δήμου Λειτουργός 22713081 I.Demou@euc.ac.cy
 
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies. Περισσότερες πληροφορίες. Συμφωνώ Μάθε περισσότερα