Ο Laurent Fabius Επίτιμος Διδάκτορας της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου μας

Μια εμβληματική προσωπικότητα της γαλλικής πολιτικής ζωής και του νομικού κόσμου της Ευρώπης θα τιμηθεί από το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Ο Πρόεδρος του Συνταγματικού Συμβουλίου της Γαλλίας Λοράν Φαμπιούς (Laurent Fabius) θα αναγορευθεί σε Επίτιμο Διδάκτορα της Νομικής Σχολής του πανεπιστημίου. Η Τελετή Αναγόρευσης θα πραγματοποιηθεί στις 19 Απριλίου, στις 11:00πμ στο Πολιτιστικό Κέντρο του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου. Θα παραστούν εκπρόσωποι της εκτελεστικής, της νομοθετικής και της δικαστικής εξουσίας, αλλά και εκπρόσωποι του διπλωματικού κόσμου.

Ο κ. Φαμπιούς είναι μια πολύ σημαντική προσωπικότητα του γαλλικού δημόσιου βίου. Διετέλεσε Πρωθυπουργός, δύο φορές Πρόεδρος της Βουλής καθώς και Υπουργός Εξωτερικών.

Ο Πρύτανης του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, Καθηγητής Κώστας Γουλιάμος θα αναγορεύσει τον κ. Φαμπιούς σε Επίτιμο Διδάκτορα ενώ ο Κοσμήτορας, Δρ. Κωνσταντίνος Τσιμάρας θα αναγνώσει το ψήφισμα της Νομικής Σχολής. Ο Πρόεδρος του Συνταγματικού Συμβουλίου και πρώην Πρωθυπουργός της Γαλλίας κ. Φαμπιούς θα απευθύνει ομιλία με θέμα: «Προστατεύοντας το Περιβάλλον: οι ευθύνες μας έναντι της παρούσας και της μελλοντικής γενιάς».

A symbolic personality of French political life and Europe’s legal world will be honored by European University Cyprus. The President of the French Constitutional Council, Laurent Fabius, will be named Honorary Doctor of the University School of Law. The Awarding Ceremony will take place on 19 April at 11:00 at European University Cyprus Cultural Centre. Representatives of the executive, legislative and judiciary, as well as representatives of the diplomatic world will be present.

Mr Fabius is a very important personality of French public life. He has served as Prime Minister, twice as President of the House of Parliament, as well as Minister of Foreign Affairs.

The Rector of European University Cyprus, Professor Kostas Gouliamos, will appoint the title of Honorary Doctor to Mr. Fabius, while the Dean, Dr. Konstantinos Tsimaras will read out the resolution of the School o Law. The President of the Constitutional Council and former Prime Minister of France, Mr Fabius, will address a speech on "Protecting the Environment: Our Responsibilities to the Present and Future Generations".

Σχετικά Αρχεία