2η Πολυθεματική Επιστημονική Βιο-Ιατρική Ημερίδα

Η Ιατρική Σχολή του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΕΠΚ) υπό την αιγίδα του Υπουργείου Υγείας και του Παγκύπριου Ιατρικού Συλλόγου διοργανώνει για δεύτερη συνεχή χρονιά το μεγάλου επιστημονικού ενδιαφέροντος Πολυθεματική Επιστημονική Βιο-Ιατρική Ημερίδα, «Βίο-Ιατρική Επιστημονική ΚΥΠΡΟΣ, Biomedical Scientific CYPRUS», με γενικό τίτλο: «Ιατρική Σχολή: Μέσον Επιστήμης και Πολιτισμού». Το τελευταίο μέρος του συνεδρίου θα περιλαμβάνει ανάλυση και ανοικτή συζήτηση επί του Σχεδίου Υγείας. Πρόκειται για μια πολύ ψηλού επιπέδου ολοήμερη πολύ-θεματική επιστημονική Ημερίδα βίο-ιατρικής με προσκεκλημένους παγκοσμίου φήμης  επιστήμονες από διαφορετικά Ιδρύματα του εξωτερικού και καταξιωμένoυς ανά το παγκόσμιο στο χώρο της Ιατρικής επιστήμης. Ορισμένοι από αυτούς είναι βραβευμένοι με τα σπουδαιότερα βραβεία που απονέμονται σε επιστήμονες, το Νόμπελ η το βραβείο επιστημών της ΟΥΝΕΣΚΟ. Η ημερομηνία του Συνεδρίου έχει καθορισθεί για το Σαββάτο 15η Νοεμβρίου και ώρα έναρξης 9:00 το πρωί. Οι εγγραφές είναι δωρεάν και αρχίζουν στις 8.00 το πρωί.

Οι κύριοι προσκεκλημένοι ομιλητές είναι οι:

• Καθηγητής, Δρ Robert Huber (Nobel 1988); Universität Duisburg-Essen and Cardiff University, School of Biosciences Cardiff, UK.
  • Καθηγητής, Δρ George P. Chrousos (κάτοχος της UNESCO Chair on Adolescent Health Care στο Πανεπιστήμιο Αθηνών); Medical School of the University of Athens.
  • Καθηγητής, Δρ Richard Atkinson; Director of the Obetech Obesity Research Center, Richmond, VA; and President of Obetech, LLC.
  • Καθηγητής, Δρ Philippe Froguel; Lille Pasteur Institute, France; Imperial College London.
  • Καθηγητής, Δρ. Chiara Guglielmi; University Campus Bio-Medico, Rome, Italy.
  • Καθηγητής Δρ Panos Vardas (President of the European Society of Cardiology); Obesity as a key factor in cardiovascular diseases; University Hospital of Heraklion Crete, Greece.

Στο πρόγραμμα του Συνεδρίου «Σχέδιο Υγείας Ώρα Μηδέν» συμπεριλαμβάνεται ανάλυση και συζήτηση για το Σχέδιο Υγείας με προσκεκλημένους τους:

Ομιλητές

Αντιπρόσωπος Υπουργείου Υγείας: (Θα ανακοινωθεί)
Διευθυντής Οργανισμού Ασφάλισης Υγείας:
Kos Θεόδουλος Χαραλαμπίδης
Αντιπρόσωπος Φαρμακευτικών Υπηρεσιών:
Κα ¨Εμιλυ Μαυροκορδάτου

Συμμετοχή

Συμμετέχουν για ανοικτή συζήτηση αντιπρόσωποι από: Φαρμακευτικό Σύλλογο, Ιατρικό Σύλλογο, ΠΑΣΥΚΙ, Σύλλογος Ιδιωτικών Γιατρών, Σύλλογος Κλινικών & Ιδιωτικών Νοσοκομείων, ΣΦΕΚ, ΚΕΦΕΑ, Σύλλογο Κλινικών Εργαστηρίων, Σύνδεσμο Νοσηλευτών και Μαιών, Σύνδεσμο Ασφαλιστικών Εταιρειών

Συντονιστής

Κος Νίκος Νουρής, Φαρμακοποιος και Βουλευτής Λευκωσιας

Γενικός χορηγός της εκδήλωσης: Bayer/NOVAGEM LTD.

Παρακαλούμε όπως μας ενημερώσετε το συντομότερο για την παρουσία σας στα τηλέφωνα: 22559417, 22559410  ή  στην Ηλεκτρονική Διεύθυνση: i.patrikios@euc.ac.cy  ή   t.jensen@euc.ac.cy

Με Εκτίμηση

I.Patrikios