Ημερίδα Δικαίου στο Πανεπιστήμιο μας.

Posted: July 24, 2019

Επιστημονική Ημερίδα διοργανώνει η Νομική Σχολή του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου και θα καλύψει ένα ευρύ φάσμα θεμάτων που απασχολούν τον νομικό κόσμο. Στο συνέδριο θα συμμετέχουν προσωπικότητες από το χώρο του Δικαίου από Κύπρο και Ελλάδα με πάρα πολύ ενδιαφέρουσες εισηγήσεις. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη, 26 Φεβρουαρίου από τις 10:30 έως τις 17:30 στο Πολιτιστικό Κέντρο του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου. αποσκοπεί στην εμβάθυνση και την προαγωγή

της γνώσης, στη βάση μιας συστηματικής ανάπτυξης μεθόδων βιωματικής μάθησης την οποία προωθεί από ιδρύσεώς της η Σχολή. Συντονιστής της εκδήλωσης, o Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής Καθηγητής Κωνσταντίνος Τσιμάρας.

Μεταξύ των θεμάτων που θα αναπτυχθούν  είναι: «Τα βασικά εργαλεία της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής» από τον επικ. Καθηγητή Ε. Στυλιανίδη,  «Ο ψηφιακός Φόρος» από την επιστημονική συνεργάτιδα Β. Αργυροπούλου, «Ο συνήγορος του καταναλωτή ως ανεξάρτητη αρχή» από την επιστημονική συνεργάτιδα Αθηνά Κοντογιάννη,  «Το ιδιαίτερο νομικό καθεστώς δημοσίου και ιδιωτικού δικαίου του Παναγίου Τάφου και του Πατριαρχείου Ιεροσολύμων, συναφή νομοθετήματα, νομολογία και ιστορικά στοιχεία» από τον επιστημονικό συνεργάτη κ. Σταμέλλο, η «Η κανονιστική αρμοδιότητα της Διοίκησης στην ελληνική και κυπριακή έννομη τάξη» από την επιστημονική συνεργάτιδα Π. Σφηνιαδάκη, καθώς και πολλά άλλα θέματα.